‘Zülfü Livaneli Edebiyatı’ yayımlandı

'Zülfü Livaneli Edebiyatı' yayımlandı 1

Emrah Seferoğlu’nun yayına hazırladığı ve Yitik Ülke Yayınları’nca yayımlamam Zülfü Livaneli Edebiyatı adlı eser, Livaneli’nin tüm edebiyat eserlerine detaylı ve eleştirel yaklaşımla bakan özel bir inceleme-araştırma kitabı.

Zülfü Livaneli; sadece müzik adamı, romancı, bilim adamı, siyasetçi olarak tanımlanamaz; yaşadığı devri, şimdisini yaratan geçmişiyle var eder, geleceği görmeye çalışır. Zülfü Livaneli; uzmanlaşma kıskacına girmeden yaratıcılığı yok eden rutin çalışma sisteminden uzak durarak kültürler arası ve disiplinler arası düşünce sistemini içselleştirir. Böylece kendisine özenilen, ancak bir o kadar da o yolda ilerleyemedikleri için yerilen, şaşırtıcı nitelikte yapıtlara imza atmış bir kültür elçisidir.

Bu kitap bir yapıt eleştirisi değil, yaşadığınız coğrafyanın bütün yükünü sırtlayan bireyin kayıtsız kal(a)mamasının resmidir. Yazılan, söylenen, melodi ile anlatılan dertlerin, yaşanmışlıkların kurgu ve bilimle ortaya çıkarılmasıdır.

Zülfü Livaneli Edebiyatı; Zülfü Livaneli’yi anlamayı, dolayısıyla Türkiye’yi anlamayı ve insanı merkeze konumlandıran çağın edebiyat eserlerini incelemeyi içeriyor.

Zülfü Livaneli Edebiyatı, Hazırlayan: Emrah Seferoğlu, Yitik Ülke Yayınları, 306 sf, 25 TL

Bir cevap yazın