Yugoslav deneysel sinemasından seçkiler Pera Film’de

Yugoslav deneysel sinemasından seçkiler Pera Film’de 1

Pera Film, Yugoslav Deneysel Sinemasının Form ve Politikası isimli programı ile sosyalist dönem Yugoslavya sinemasına ışık tutuyor. Program ücretsiz olarak izlenebilecek.

Yugoslav Deneysel Sinemasının Form ve Politikası isimli film programı 10 – 12 Mart tarihlerinde izleyici ile buluşuyor.

Pera Müzesi’nin “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sunulan programda, sosyalist Yugoslavya’da 1963-1987 arasında üretilen ve daha az bilinen deneysel sanatçıların filmleri yer alıyor.

Ücretsiz olarak izlenebilecek programın küratörlüğünü Sezgin Boynik yapıyor.

Program, iki bölümden meydana geliyor.

‘Araştırma Olarak Film2 adlı ilk bölüm, 1963’te Zagreb’de kurulmuş efsanevi GEFF (Deneysel Janr Filmleri Festivali) bağlamında üretilen deneysel filmlerden oluşuyor.

‘Soyutlamanın Gücü’ adlı ikinci bölüm ise alternatif ve biçimci sinema arasındaki alanda farklı bir sinema dili geliştiren örnekleri bir araya getiriyor.

Programda Mladen Stilinović, Sanja Iveković ve Tomislav Gotovac, Želimir Žilnik, Karpo Godina, Vlatko Gilić ve Vladimir Petek gibi yönetmenlerin eserlerine odaklanılacak.

Küratör Sezgin Boynik 11 Mart Cumartesi günü saat 15:30’da yapacağı konuşmada, sosyalist Yugoslavya ve Doğu Avrupa’daki deneysel sinemanın özgül koşullarını tartışmaya açacak.

Ayrıca filmler, üretildikleri tarihsel ve toplumsal durumun bağlamında değerlendirilecek.

Bir cevap yazın