Ümit Kıvanç’tan fotoğraf sergisi: Ya değilse

Ümit Kıvanç'tan fotoğraf sergisi: Ya değilse 1

Belgeselci ve yazar Ümit Kıvanç’ın “Ya Değilse?/If Not?” isimli fotoğraf sergisi 9 Mart’ta açılıyor. SANATORIUM gerçekleşecek sergi 15 Nisan’a kadar ziyaretçilere açık olacak.

Ümit Kıvanç’ın 2013-2014 arasında çektiği fotoğraflardan oluşan “Ya Değilse?/If Not?”, SANATORIUM sanat galerisinde sanatseverler buluşacak. Sergi 9 Mart-15 Nisan arasında ziyaret edilebilecek. Sergi, tanıtım bülteninde şu sözlerle anlatıldı:

“Daha çok siyasi ve toplumsal içerikli yazıları ve belgesellerinden tanıdığımız Ümit Kıvanç, algılamanın bütününe nüfûz etmenin zorluğuna işaret eden bir sergiyle karşımıza çıkıyor. Bu zamana kadarki görsel ve yazılı üretimlerinde anlatıcı konumunda gördüğümüz Kıvanç, Ya Değilse? sergisinde bu durumu tersine çeviriyor: Kıvanç’ın 2013-2014’te çektiği, o zamandan bu yana işlediği ve bugüne kadar kendisinden görmediğimiz türden fotoğraflarını biraraya getiren sergi, izleyiciyi anlatıcı konumuna çekiyor. Seçme ve yorumlama macerasına çağırıyor. Bir eleme-ayıklama işlemi olarak görme eylemi, görememe hali… Eğlenceli de olabilir ürkütücü de. Özgün mekânsallık ve bağlamından koparılmış ayrıntı kendini mekân olarak sunuyor. Geçerseniz karanlığa düşebileceğinizi hissettiren aralıklarla, kaynağı belirsiz ışıklarla, algılama, görme, bilme, tanıma iddialarımız hakkında bizi şüpheye düşürüyor.

Ya kolektif hafızamızı, yanıbaşımızda oldukları halde göremediklerimizi de görerek kurabilseydik?”

‘GÖRÜNENE YAKLAŞTIKÇA ÖTESİNE GEÇİLİYOR’

Kendisine ait “riya tabirleri” blogunda sergiyi duyuran Ümit Kıvanç, fotoğrafları “bir musibet içinde büyürken” çektiğini yazdı. Kıvanç’ın satırları şu şekilde:

“O fotoğrafları içimde bir musibet büyürken çekmişim, haberim yoktu. Fotoğrafların musibetle alâkası yok. ‘İçimle’ alâkaları var mı? Ondan da emin değilim. Ama kesinlikle birşeylerin içiyle, dibiyle, derinliğiyle var. Görünene yaklaştıkça ötesine geçiliyor, oradan nerelere gidiliyor?

Nerelere? Fotoğrafları gösterdiğim arkadaşlarım epeyce dolaştılar, ilginç olduğunu söyledikleri geziler yaptılar, geniş gözüken daracık alanlarda. Onların teşviki, yine bir arkadaşımın, Yiğit Ekmekçi’nin yardımı ve desteği ile, ‘Bunlardan bir sergi olur mu, olmalı mı?’ sorularına cevap buldum.

Serginin gerçekleşmesini sağlayan herkesi daha sonra takdim edeceğim. Şimdilik kısa bir duyuruyla yetiniyorum. ‘Ya Değilse? / If Not?’ adını taşıyan sergim 9 Mart günü açılıyor. Referandumun bir gün öncesine, ­15 Nisan’a kadar açık kalacak. Sergi, Sanatorium sanat galerisinde. Sanatorium, Beyoğlu, Asmalımescit Sokak’ta.”

Bir cevap yazın