‘Son Şnitzel’, prömiyerini 16. if İstanbul’da yapacak

Haluk Bilginer, Şevket Süha Tezel ve Serkan Keskin'in rol aldığı kısa film 'Son Şnitzel', prömiyerini 16. !f İstanbul'da yapmaya hazırlanıyor.

0
702
views

Yönetmenliğini İsmet Kurtulmuş ve Kaan Arıcı‘nın üstlendiği “Son Şnitzel”, prömiyerini 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde yapmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Kopenhag ve İstanbul’da çekilen filmin kadrosunda Haluk Bilginer, Şevket Süha Tezel ve Serkan Keskin gibi iki önemli ismin yer alıyor.

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin “Türkiye’den Kısalar” bölümünde gösterilecek filmin konusu şöyle; Dünya yok olmak üzeredir. Büyük Türk Devleti başkanı, gezegeni terk etmeden önce tavuk şnitzel yemek ister ve yaveri Kamil’i, yemeği hazırlamakla görevlendirir. Kamil ne yapıp edip şnitzeli bulmak zorundadır; dünyadaki son tavuk en son 200 sene önce görülmüş olmasına rağmen…

Filmin yönetmenlerinden İsmet Kurtuluş, 2016’da Mezardeniz: Suriyeli Mültecilerin Anısına filmi Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde finalist olmuştu ve aynı filmle Golden Drum Yaratıcılık Festivali ve Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde ödüllere layık görüldü. Önemli filmleri arasında, ortak yönetmenliğini yaptığı, Türkiye’nin ilk uzun metraj kukla filmi Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış ve 2012’de çektiği “It’s Me” yer alıyor.

Kaan Arıcı ise Kopenhag Üniversitesi’nde sinema üzerine yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türk sinemasının 1895-1955 arasındaki dönemini konu alan tez projesini hazırladı. Arıcı’nın önemli filmleri arasında Sür Baba Sür yer alıyor.