Selçuk Aydemir ikinci kitabı “Liseden Arkadaşlar” raflardaki yerini alıyor

Selçuk Aydemir ikinci kitabı “Liseden Arkadaşlar” raflardaki yerini alıyor 1

Senarist ve yönetmen Burak Aksak sevenlerini bu kez yepyeni bir yayınevi ile buluşturuyor; Küsurat Yayınları. Yayınevinin ilk kitabı Selçuk Aydemir imzalı “Liseden Arkadaşlar” 1 Nisan’da raflarda yerini alıyor. Kitabın telif gelirleri ise Selçuk Aydemir ve Burak Aksak’ın bir çok projede birlikte çalıştığı, 4 ay önce aramızdan ayrılan ve kitabın ithaf edildiği unutulmaz oyuncu Erdal Tosun anısına Türk Böbrek Vakfı’na bağışlanacak.

Leyla ile Mecnun, Ben de Özledim, Kara Bela ve Bana Masal Anlatma başta olmak üzere yazdığı ve yönettiği birçok film ve diziyle tanıdığımız Burak Aksak, Küsurat Yayınları ile edebiyat dünyasına kahkaha dolu bir romanla giriş yapıyor.

Yayınevinin ilk kitabı “Liseden Arkadaşlar”, Çalgı Çengi, Düğün Dernek, Kardeş Payı ve İşler Güçler gibi dizi ve filmlerinin senaristi ve yönetmeni Selçuk Aydemir’in imzası taşıyor. Aydemir, 2015 yılında çıkan ilk kitabı “Mahalleden Arkadaşlar”ın ardından bu kez “Liseden Arkadaşlar”ı anlatıyor. Romanda, çete işlerinden uzak durmaya çalışan Selçuk’un kendini lisenin en belalı adamına karşı mücadele ederken bulması sonucu, arkadaşlarının da katılımıyla içinden çıkılmaz bir hal alan olaylar silsilesi konu ediliyor.

Okuyucuyu lise yıllarına götürecek romanda; beden dersinin olduğu gün formasının altına eşofman giyenler, siyah-beyaz tüplü televizyona Commodore 64 bağlayan dedeler, sevdiği kıza açılırken ölecekmiş gibi olup da ölmeyenler, lise hayatı denilince gözünün önüne Amerikan Pastası filmi gelip gerçekte The Shawshank Redemption’ı yaşayanlar, kolay çarpılıyor diye Pi’yi 3 değil de 5 alanlar, bakkala gidiyorum diye evden kaçanlar, mahallenin mavi tikli official ulakları yani dırdırcı teyzeler ve arkadaşlık yeminini tamamlamaya kararlı bir grup ergen var.

TELİF GELİRİ ‘ERDAL TOSUN ANISINA’ TÜRK BÖBREK VAKFINA BAĞIŞLANACAK!

Kitabın yazarı Selçuk Aydemir ve Küsurat Yayınları’nın kurucusu Burak Aksak, ‘Liseden Arkadaşlar’ kitabının telif gelirlerini ise dört ay önce diyaliz tedavisine gittiği sırada trafik kazası geçirerek yaşamını yitiren unutulmaz oyuncu Erdal Tosun’un anısına Türk Böbrek Vakfı’na bağışlama kararı aldı. Erdal Tosun, Selçuk Aydemir’in, ‘Ramazan Güzeldir’, ‘Çalgı Çengi’, ‘Üsküdar’a Giderken’, ‘Kardeş Payı’, ‘Düğün Dernek 2’ adlı yapımlarında onunla birlikte çalışmıştı.

‘ABİ, BEN SENİN VEDANI BİLE ANLAYAMADIM’

Selçuk Aydemir, en yakın dostlarından olan Erdal Tosun’a ithaf ettiği ‘Liseden Arkadaşlar’ adlı kitabında O’na şöyle sesleniyor: ‘ Ben senin sevgini, soframdaki ekmek gibi nimet bilip öpüp başıma koyamadım. Bir Abim olsun çok isterdim dedim yıllarca, verdi Allah ama ben Abimin ‘Biz daha ölmedik be oğlum’ deyişine doyamadım. Televizyonda yarın İstanbul’un en soğuk günü olacak demişlerdi bir gün önce. Hava durumu zannettim Abi, ben senin vedanı bile anlayamadım. Halbuki demişlerdi, hem de bir gün önce. Öyle çok vaktim vardı ki… Sahi Abi, senin imzan gibi aklıma kazınan ‘Biz daha ölmedik be oğlum’ sözündeki ‘Biz’ dediğin kaç kişiydi? İkimizi kastettiysen eğer, senle beraber ‘Biz’ de öldü. Selçuk kaldı öyle ortada. Haberin olsun’

‘BU DA SENİN ÜVEY KİTABIN ERDAL ABİ’

Aydemir, duygularını ‘Bu kitap; Rehberime, ilk senaryo götürdüğüm oyuncuya, senaryoyu okuduktan sonra ‘Kiminin parası, kiminin duası, belli ki senden en fazla bir dua gelir bana’ diyenime, ilk yapımcıma, istemediğim zaman bile yardımıma koşanıma, elimden tutanıma, bana benden çok inananıma, Abime, Erdal Tosun’a ithaf edilmiştir. Bu da senin üvey kitabın Erdal Abi. En hayırsız kardeşinden aziz hatırana, en içten duamla… Haklıydın, elimden gelen bir tek buymuş’ şeklinde ifade ederken, sözlerini Yunus Emre’nin ‘Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil’ cümleleriyle noktaladı.

GENÇ VE YETENEKLİ YAZARLARA DA ALAN AÇACAK!

Küsurat Yayınları, edebiyatın farklı türlerinde yerli ve yabancı yazarların kitapları ile buluşturacak okuyucuları; genç ve yetenekli yazarlara da alan açacak, çok sevilen yazarların kitaplarını da yayınlayacak, dünyanın bir köşesinde keşfedilmeyi bekleyen kitapları da dilimize kazandıracak.