Sadun Bora Rotasında Koç Üniversitesi Yayınlarından çıktı

Sadun Bora Rotasında Koç Üniversitesi Yayınlarından çıktı 1

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), “Sadun Bora Rotasında” adlı ilk kitabını yayımladı. Koç Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan kitap, Defne Karakaya tarafından yayına hazırlandı. Sadun Boro mirasının anlatıldığı kitap, amatör denizcilik adına atılması gereken somut adımların tartışıldığı bütünlüklü bir kaynak niteliği taşıyor.

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu’nun (KÜDENFOR), ‘Sadun Bora Rotasında ’ adlı ilk kitabı Koç Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı. Yaşamını denizlere ve doğal çevrenin korunmasına adamış, kitaplar yazmış, ilkleri başarmış bir denizci olan Sadun Boro’nun öyküsünün aktarıldığı kitap raflardaki yerini aldı. Defne Karakaya tarafından yayına hazırlanan kitapta, Sadun Boro mirasının anlatıldığı, amatör denizcilik adına atılması gereken somut adımlar tartışılıyor.

Sadun Boro’nun,1965-68 arasında eşi Oda Boro’yla birlikte teknesi Kısmet’le çıktığı dünya seyahati denizci olsun olmasın pek çok kişiye ilham kaynağı oldu. KÜDENFOR, yaşamı boyunca ilham kaynağı olmayı ve çevresindeki denizcileri desteklemeyi sürdüren Sadun Boro’nun karakterinden esinlenerek onun anısına “Sadun Boro Rotasında Türk Amatör Denizciliğinin 21. Yüzyıl Vizyonu” başlıklı bir çalıştay düzenledi.

Çalıştay ile denizcilik sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirerek, denizcilik gücünün gelişimine katkı sağlayacak deniz kültürünün amiral gemisi olan amatör denizcilik konusunu tartışmaya açtı. Sadun Boro’nun doğum günü olan 1 Kasım 2016’da düzenlenen çalıştayda; denizcilik idaresi, sivil toplum kuruluşları ve denizcilerle birlikte amatör denizciliğindeki barınma, bayrak, belge, bağlama kütüğü ve mavi kart uygulamalarına yönelik sorun alanları konuşuldu, çözüm önerileri sunuldu.

Künye Bilgisi:
Sadun Boro Rotasında
Türk Amatör Denizciliğinin 21. Yüzyıl Vizyonu
Yayına hazırlayan: Defne Karakaya
Kitap ve kapak tasarımı: Gökçen Ergüven
Kapak fotoğrafı: Oda Boro © Sadun Boro Arşivi
Sayfa sayısı: 192
ISBN: 978-605-9389-43-3
Boyut: 14 x 23 cm
Fiyatı: 35 TL
Koç Üniversitesi Yayınları
1. baskı: İstanbul, Mart 2017