Resimli Ev Mimarisi Rehberi çıktı!

Resimli Ev Mimarisi Rehberi çıktı! 1

YEM Yayın tarafından yayımlanan, seyahat ederken rahatça yanınızda taşıyabileceğiniz kadar kompakt, ama aklınızdaki pek çok soruya gerçek örneklerle cevap verebilecek kadar kapsamlı bu el rehberi, her evin tarzını ve tarihsel bağlamını tanımlayan görsel ipuçlarıyla birlikte mimari sözdağarcığının anlaşılmasını sağlıyor.

Mimarlık, mühendislik, şehircilik, kentleşme, endüstri ürünleri tasarımı, peyzaj tasarımı, arkeoloji, kültür, sanat vb. konu başlıklarında kitaplar yayımlayan YEM Yayın, Evler Nasıl Okunur? / Resimli Ev Mimarisi Rehberi adını taşıyan yeni kitabını yayımladı. Evler Nasıl Okunur? konut amaçlı mimari yapıların konumlandıkları yeri, inşa edildikleri dönemin modasını ve devrin teknolojik maharetini yansıtan, Tudor’un ahşap iskeletinden tutun son derece sıra dışı çözümlere varıncaya kadar çeşitliliğini tanımak ve değerlendirmek üzere meraklıları için hazırlanmış bir rehber.

İster basit bir yarı müstakil ya da müstakil bir kır evinde, ister bir apartman dairesinde ya da bir kutu içinde güzelce paketlenmiş bir prefabrik evde yaşayın, ev dediğimiz şey, başımızı sokacak bir çatıdan ibaret değildir: Kişiseldir. Kimi evler sıradandır, konumlandığı yerin mimarisinin ve eldeki yapı malzemelerinin bir ürünüdür; kimileri ise çok abartılıdır, varsıllığıyla öne çıkar, buram buram teknolojik gelişme ya da aşırı eklektisizm kokar. Elinizde tuttuğunuz bu alımlı, merak uyandırıcı kılavuz, mimarlığın bugün içinde yaşadığımız görece mütevazı konutları nasıl etkilediğini ve şekillendirdiğini açığa çıkarıyor. Cebinizde rahatça taşıyabileceğiniz boyutlarıyla bu kitap, mimarisi ne olursa olsun, her evde göze çarpan mimari ipuçlarını didiklemenizi sağlayacak; sözgelimi evin simetrisinde Rönesans’ı, Neoklasik düzeni görecek, gösterişli süslemelerde Victoria döneminin havasını soluyacak ya da yalınlıkta Modernizmin minimalist yaklaşımının hikmetini keşfedeceksiniz.

Evler Nasıl Okunur? / Resimli Ev Mimarisi Rehberi aynı zamanda simgesel önemi olan evlere yaptığınız ziyaretleri daha iyi değerlendirmenizi sağlayıp kendi evinizi ya da çevrenizi mimari açıdan keşfetmenize zemin hazırlıyor. Klasik örneklerin güzelce çizilmiş illüstrasyonları, fotoğrafları ve anlaşılır bir dille yazılmış uzman görüşleri sayesinde evlerin malzemeleri ve bileşenlerinin yanı sıra ana mimari tarzlara açıklık getiriyor.

Resimli Okuma Rehberleri Dizisinin YEM Yayın tarafından yayımlanan ilk üç kitabı Binalar Nasıl Okunur / Resimli Bina Okuma Rehberi (2011; 5. baskı: 2015), Semboller Nasıl Okunur? / Resimli Sembol Okuma Rehberi (2013; 2. baskı: 2013) ve Resimler Nasıl Okunur? / Anlam ve Yöntem Okuma Rehberi (2015; 2. baskı: 2016) adlarını taşıyor.

Kitaba tüm seçkin kitap satış noktalarının yanı sıra YEM Kitabevi’nin Fulya’daki mağazasından ve www.yemkitabevi.com internet adresinden ulaşılabilir.

Evler Nasıl Okunur? / Resimli Ev Mimarisi Rehberi
YEM Yayın
Yazar: Will Jones
Çeviren: Volkan Atmaca
Editör: Bahar Demirhan
ISBN: 978-605-4793-63-1
1. Baskı
Şubat 2017
Türkçe
256 sayfa, kuşe kâğıt, karton kapak
13,5×16,5 cm

Bir cevap yazın