Radyo Akademi Ödülleri sahiplerini buldu

Radyo Akademi Ödülleri sahiplerini buldu 1

Bu yıl üçüncü kez yapılan törende, 2016’nın en başarılı radyoları, programcıları ve tematik radyoları ödüllerini aldı.

Tiyatro sanatçısı Behzat Uygur’un sunumuyla icra edilen törende, sosyal medya üzerinden yapılan oylamalarla başarılı bulunan kişi ve kurumlara ödülleri takdim edildi.

Yapılan oylamalarla 2016 yılının ulusal radyosu kategorisinde ödülü Kral FM alırken, yılın spor radyosu Radyo Spor oldu. Dijital radyolar arasında ödülü karnaval.com alırken, kültür sanat programı olarak NTV Radyo’da yayınlanan “Makam Farkı” adlı program, ödüle layık görüldü. Yılın kültür sanat programı ödülünü Mehmet Barlas’la program yapan Oğuz Haksever aldı.
Tematik radyo kategorisinde ödül TRT Radyo 1’e verilirken, yılın haber radyosu A Haber Radyo seçildi. Yılın radyo haber spikeri ödülü Radyo 7’den Mehmet Can’a, yılın ulusal radyo programcısı ödülü ise Afrikalı Ali’ye verildi. Yılın ulusal alternatif temalı radyosu ödülünü ise Diyanet Radyo aldı.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in elinden ödülü aldıktan sonra kürsüye çıktı. Göka, 15 Temmuz şehitlerini anarak başladığı konuşmada, darbe girişiminde medyanın özel bir kahramanlık sergilediğini dile getirdi. TRT’nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bir sembol olduğunu kaydeden Göka, radyoların da ayrı bir kahramanlık gerçekleştirdiğini söyledi.

Şenol Göka, şöyle devam etti:
“Radyocular birlik açısından özel bir sembol. Uzaktan akrabaların birbirlerini görmeleri gibi. Bir araya geldiklerinde her ne kadar birbirlerini tanımasalar da nasıl coşku sergileniyorsa radyocular da böyledir. İnşallah radyocuların bu coşkusu devam etsin. Kahramanlık kelimesini özellikle vurgulamak istiyorum. Radyocular, kendilerini afişe etmek istemezler ama ben özellikle söylüyorum. O kadar faydalı işler yapmalarına rağmen, gösteriye çok meraklı olmamalarına rağmen kendilerinin özellikle kahraman olduğunu söylüyorum.”
Programda ayrıca Yunus Emre Enstitüsü de Türk Kültürüne Katkı Ödülleri dağıttı.
Enstitü, 73 Yıldır Makedonya’da Türkçe yayın yapan Üsküp Radyosuna, Türk Halk Müziği Sanatçıları Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu’na, yönetmen ve senarist Derviş Zaim’e, Diriliş Ertuğrul isimli dizideki rolünden dolayı oyuncu Engin Altan Düzyatan’a ve Diriliş Ertuğrul dizinin yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ’a Türk kültürüne yaptıkları katkılardan ötürü ödül verdi.

Bir cevap yazın