Pera Müzesi’nin “Plastik Düşler Sahnesi” Açılıyor

Read Time:1 Minute, 43 Second

Pera Müzesi, HYPERCORTEX iş birliği ve British Council desteğiyle gerçekleştirildiği “Plastik Düşler Sahnesi” 12 Mart’ta sanal etkinlik mekanında katılımcılarla buluşuyor. Görsel sanatları müzikle harmanlayan serinin ilk etkinliği “Zevk Meselesi Açılış Partisi” olacak. İz’in elektronik müzik seçkisi ile AVgen’in renkli görsel dünyasını bir araya getiren sanal parti, Çiçek Çocuk ve Kübra Uzun’un performansıyla devam edecek. “Plastik Düşler Sahnesi”, 2 Nisan ve 7 Mayıs’taki etkinliklerle devam edecek. Sanal etkinlik alanına plastikdusler.com adresinden ulaşılabilecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, sanatın farklı alanlarına odaklanan projelerle sanatseverlere çok yönlü etkinlik programları sunmaya devam ediyor. Mekansal ses tasarımı, interaktif objeler ve katılımcılar arası etkileşim olanaklarıyla fiziksel dünyadakine benzer bir tecrübe sunan “Plastik Düşler Sahnesi”, pandemi döneminde yaygınlaşan çevrimiçi etkinlik formatlarına keyifli bir alternatif sunuyor. HYPERCORTEX iş birliği ve British Council desteğiyle gerçekleştirilen sanal etkinlik serisi 12 Mart’ta “Zevk Meselesi Açılış Partisi” ile başlıyor. Zevk Meselesi sergisine paralel olarak gerçekleştirilen sanal partide katılımcılar önce, iz’in (Elifnaz Koçak) elektronik müziğin sınırlarında gezerek farklı alt türlerden beslediği deneysel seçkisi ile AVgen’in (Lal Avgen) kod ve video bazlı ses duyarlı görsel dünyasını bir araya getiren performansı izleme imkanı bulacak. Ardından sahneyi, Çiçek Çocuk ve Kübra Uzun’un, geçmişe dair kuir anlatımlarıyla kültleşmiş Broadway klasikleri ile Çiçek Çocuk’un kendi parçalarını elektronik altyapılarla birleştirerek yeniden geleceğe sunduğu “Elmas Gözlüklerimiz” başlıklı performansı alacak.

Görsel, işitsel ve düşünsel duyuları harekete geçiren etkinlik serisi
Mart, Nisan ve Mayıs aylarında üç farklı etkinlikle katılımcılarla buluşacak “Plastik Düşler Sahnesi” serisi, sanatın farklı dallarını çağın gerekliliklerine uydurarak sanal ortamda da doyurucu ve keyifli performansların mümkün olduğunu göstermeyi hedefliyor. Sanat, teknoloji ve performansın kesiştiği program, aynı zamanda, pandemi döneminden maddi ve manevi olarak etkilenen müzisyen ve görsel sanatçıları desteklemeyi amaçlıyor. Serinin ilerleyen etkinliklerinde, Robogeisha, Ömer Özçelik, Ahmed Bektaş, Deniz Erdem, Selver Yıldırım, Debora İpekel, Ece Düzgit, İpek Hamzaoğlu, Gurur Gelen, Oddviz, Fosil, Afterwork, Sushiwalks ve Berkay Tuncay sanal etkinlik mekanında katılımcılarla buluşacak.

“Plastik Düşler Sahnesi” etkinlik serisi kapsamında düzenlenen “Zevk Meselesi Açılış Partisi”, 12 Mart Cuma akşamı saat 20.00’de sanal kapı açılışı ile başlayacak. Performanslar etkinlik günü plastikdusler.com adresinden ücretsiz izlenebilir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Turhan Selçuk Karikatürleri genç nesillerle buluşuyor
Next post Ressam Kadir Ablak: Ben, ‘öteki’ İstanbul’u çiziyorum