Özdemir Erdoğan’ın Unutulmayan Şarkılar albümü ilk kez plak formatında

Read Time:2 Minute, 13 Second

“Özdemir Erdoğan – Unutulmayan Şarkılar” albümü ilk kez plak formatında yayınlanıyor…

1940 İstanbul doğumlu. Batı müziği piyanisti annesinin etkisiyle müzikle çok küçük yaşta tanıştı. 1960’ta Ticaret Lisesi’ni bitirdi ve müzik çalışmalarına ağırlık verdi. 1965’te İsmet Sıral Orkestrası’na seçildi. İlk plağı 1969’da yayımlandı ’’Kimbilir’’. Ardından ’’Duyduk Duymadık Demeyin’’ adlı şarkıyla çok popüler oldu.

Caz müziği tutkusu yanında, enternasyonal repertuvarı ile de dikkati çekiyordu. Bu arada her tür müzikte çok seslilik olabileceğini iddia ederek Türk sanat müziği ve Türk halk müziği üzerine değişik yorumlar getirdi.

1972’de Sivrisinek Saz ve Caz Topluluğu albümünü çıkardı. Bu albüm 1973’te uzun süre Amerika’nın Sesi Radyosu’nda yayımlandı ve çok ses getirdi. Kırk yıldır üretimi ve sürekli sahne çalışmalarıyla müziğimizin önde gelen isimlerinden.

1966’da Ayşen Erdoğan ile evlendi. Yonca (1967), Mehmet Can (1972) ve Cennet (1977) adlı üç çocukları var. En popüler bestelerinden bazıları: ’’Sevdim Seni Bir Kere’’, ’’Gurbet’’, ’’Aç Kapıyı Gir İçeri’’, ’’Herkes Kendine Benzer’’, ’’Pervane’’, ’’Sağlık Olsun’’. Ayrıca yorumladığı ’’Bahar Gelince’’, ’’Keman Öğretmeni’’, ’’İkinci Bahar’’ ve ’’Küçük Bir Aşk Masalı’’ ile de unutulmazlar arasına girdi.

Özdemir Erdoğan:

Dünyamızda yaşamış, yaşayan ve yaşayacak tüm sanatçılar için popüler olup şan, şöhret, para ve mülk kazanmanın ötesinde en yüce ideal, eserleriyle çeşitli ırk, din ve dilden oluşan insanlık ailesine mutluluk verebilmek, yani evrensel olmaktır.

Özel ve yöresel kültürler, insanlığın ortak dili bilim ve sanat aracılığıyla ortak duyguları paylaştıklarında evrensele ulaşabilir. Her ülke insanının, bilim ve sporda olduğu gibi sanatta da, kendi özel kültür yansımalarının evrensel boyutlardaki ışıltılarıyla gururlanma ve övünme hakkı vardır.

Gerçek sanatçının ülkesine dönük gerçek görevi ve sorumluluğu burada başlamaktadır. Özel birikimleriniz ve zekanızla popüler olup çok para kazanabilir ve kazancınızın bir kısmını sosyal düzeyde hayır kurumlarına bağışlayarak, popülerliğinizi daha da arttırabilirsiniz. Gerçek sanatın beklentisi bu değildir. Bizce, sanata, hizmet etmenin bir diğer yolu ise dağınık halde bulunan, fakat üzerinde evrensel materyallerin kırıntıları olan öğeleri bir araya getirerek, daha sonraki kuşaklar için bir alt yapı ve arşiv yapılmasına yardımcı olmaktır.

İşte bu albümün hazırlanışındaki amaç budur. Seçilen eserler (ulaşabildiklerimiz) yaşadığımız yüzyılın ikinci yarısından bugüne kadar üretilen ve halkımız tarafından adeti kültürümüzün bir parçası ilan edilen, unutulmayan şarkılardan seçilmiştir. Bu eserlere üretildikleri günden beri yaşayan bir kişi olarak, günümüz teknolojisi yardımıyla yeniden yorumlama cesaretim, evrensel olabilme yolunda girişilmiş iyi niyetli bir risk olarak kabul edilebilir.

Üretildikleri zamanın teknik verileri doğrultusundaki form içinde, günümüzde bir abide gibi kalabilme başarısı göstermiş bu eserlerin yeni düzenlemeleri, en azından bizden sonra bu şarkıları yorumlayacak sanatçılar için bir materyal olacaktır. Bu bakımdan, eğer varsa eksiklerimizin, hem eserin yaratıcıları hem de halkımız tarafından hoşgörü ile karşılanacağını ümit ediyorum.

ALBÜMDEKİ ESERLER:

Plak A Yüzü:

Herkes Kendine Benzer
Bir Garip Yolcu
İkinci Bahar
Karlı Kayın Ormanı
Dağlar Dağlar

Plak B Yüzü:

Sensiz Saadet Neymiş
Sevdim Seni Bir Kere
Pervane
Deniz Ve Mehtap
Bu Son Olsun
Samanyolu

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Özge Gürkan’ın Subliminal isimli eseri yurtdışında sergilenecek
Next post Kadın Oyunları Festivali Frida oyunu ile başladı