Okullarda Z-Kütüphane Dönemi!

Okullarda Z-Kütüphane Dönemi! 1
Okuma kültürünün yaygınlaştırılması, çocukların erken yaşlarda kültür ve sanat eğitimi almalarının sağlanması amacıyla ilk kez 2014’te hayata geçirilen zenginleştirilmiş kütüphane (Z-Kütüphane) sayısı ve etkinlikleri artmaya devam ediyor.

Öykü atölyesi, kitap tasarlama, tiyatro ve şiir etkinlikleri, yazarlarla buluşma, imza günleri gibi sosyal etkinlik çalışmalarıyla bir kütüphaneden fazlası olan Z-Kütüphaneler, öğrencilere hem okuma hem de hayal dünyalarını geliştirme imkanı sunuyor.

Z-KÜTÜPHANE SAYISI BİN 447 OLDU

Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde oluşturulmuş bin 447 Z-Kütüphanede; yaklaşık 1 milyon öğrenci yararlanıyor. Z-Kütüphanelerdeki eser sayısı ise 1,5 milyonu aştı.
Öte yandan, Z-Kütüphanelerin tek bir platform üzerinden hem bütünleşik hem de bağımsız olarak yönetilebilmesine imkân sağlayan “Z-Kütüphane Otomasyon Sistemi” hayata geçirildi. Kayıtlı bin 447 okulun bulunduğu sistemde şu ana kadar 47 bin 799 eser kataloğlandı.

Z-Kütüphanelerin çocuklar üzerindeki yansımalarını saptamak amacıyla “Z-Kütüphane Etki Analizi” çalışması da gerçekleştirildi. Yapılan araştırma sonucunda, bu kütüphanelerin okuma kültürüne katkı sağladığı, öğrencilerin de bu kütüphanelerde geçirdikleri zamanı artırdığı tespit edildi. (BSHA)