Nysa Antik Kenti’nde 1800 yıllık stadyum çeşmesi bulundu

Read Time:1 Minute, 36 Second

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner başkanlığında, Nysa Antik Kenti’nde 10 yıldan beri devam eden kazı çalışmalarında 11 tarihi yapı gün yüzüne çıkarıldı.

Geçen yıl sütunlu yol bölgesinde 14 metre genişliğinde anıtsal çeşmenin bulunmasının ardından bu yıl da stadyum bölgesinde Roma dönemine ait 1800 yıllık stadyum çeşmesi ortaya çıkarıldı.

Tarihi stadyum çeşmesinde incelemelerde bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner, 4 metre 80 santimetre genişliğinde 5 metre yüksekliğindeki çeşmenin, o dönem stadyuma gelen davetlilerin içme suyu ihtiyacını karşılamada kullanıldığını söyledi.

Antik kentteki kazı çalışmaları stadyum bölgesinin doğu ve batı yakasında devam ediyor.

“BİR SÜRPRİZ BULUNDU”

Doç. Dr. Öztaner, “Nysa Antik Kenti, iki yakalı kent olarak literatüre geçmiş. Batı yaka ve bu taraf da doğu yaka olarak biliniyor. Bu iki yakalı kenti birleştiren ortada Tekkecik Dere Vadisi üzerine inşa edilmiş olan Roma mimarisinin güzel örneklerinden Nysa stadyumunun temellerini görüyoruz. Bir kısımda kentin iki yakasını birleştiren orta köprü ve hemen yanında stadyum başlıyor. 250 metre güneyde üçüncü köprü mevcut. Stadyum bu her iki köprü arasında uzanıyor. Batı tarafındaki 2021 yılı kazı çalışmaları kapsamında doğu yakada da çalışmaya başladık. Roma mimari mühendisliğinin örnek gösterdiğimiz alt yapı sistemleri ve stadyumun doğu yakasındaki oturma sıralarının devamının araştırmasını yapıyoruz. Bu yılki kazı çalışmalarımızdan bir sürprizle karşılaştık. Stadyum çeşmesini kazı çalışmalarında açığa çıkardık” dedi.

10 YILDA 11 YAPI ORTAYA ÇIKARILDI

İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ise, “Nysa bizim için çok özel ve butik bir lokasyon. Son 10 yılda 11 yapı ortaya çıkararak taçlandırdık. Stadyum çeşmesi yapısı, şu an Nysa’da ortaya çıkardığımız 3’üncü anıtsal çeşme özelliğindedir. Sadece Roma mimarisinin butik özellikleriyle süslenmiş bu çeşmelerin bir arada sunumu bile güzel bir turizm potansiyeli vaat ediyor. Biz Nysa için kısa sürede hazırlıklarını tamamladığımız bir ören yeri projesi hazırladık. Ziyaretçi noktası, dinlenme salonu, gişe ve diğer sosyal tesisleriyle güzel bir turizm konsepti çok yakında armağan edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post 100 milyon dolarlık Picasso eserleri müzayedeye çıkıyor
Next post Demokrasi ve Özgürlükler Adası ziyarete açıldı