Müzik dünyamızın dahi sanatçısı Tuluyhan Uğurlu Ahmet Yesevi için çaldı

Müzik dünyamızın dahi sanatçısı Tuluyhan Uğurlu Ahmet Yesevi için çaldı 1

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli ve eşsiz sanatçılardan biri olan Tuluyhan Uğurlu, Manisa Celal Bayar Üniversitesi 25. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Bozkırdan Anadolu’ya Sevgi Yansımaları: Hoca Ahmet Yesevi ve Anadolu Erenleri” konseri ile Manisa’daydı.

26 Nisan 2017 tarihinde MCBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konsere, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Manisa Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Temsilcisi Ersoy Arslan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, dekanlar, yüksekokul ve enstitü müdürleri, öğrenciler ve Manisalı sanatseverler katıldı.
Tuluyhan Uğurlu, Hoca Ahmet Yesevi’nin anısına bestelediği 7 bölümlük “Bozkırdan Anadolu’ya Sevgi Yansımaları” adlı eserini seslendirdi.

Yesevi misyonunun ve mesajının Anadolu aydınlanmasına vesile olduğunu vurgulayan Uğurlu, “Şehzadeler şehri Manisa’da böyle güzel bir projeyi hayata geçirmek ve bunu bu güzel üniversitede yapabilmek benim için çok büyük bir mutluluk. Geçtiğimiz yıl Hoca Ahmet Yesevi yılıydı. Bütün Anadolu aydınlanmasının ve İslâmın farklı bir bakış açısıyla tüm dünyaya bir aydınlık olarak yayılmasının en büyük kaynaklarından biri olan Piri Türkistan Hoca Ahmet Yesevi için bestelediğim eseri burada seslendiriyorum. Bu çok özel bir şey benim için. Manisa zaten ruh itibarıyla çok özgün, çok farklı bir Anadolu şehrimiz” diye konuştu.

Tuluyhan Uğurlu konserinin sonunda bazı melodilerin konser sırasında ilk defa piyanosunun tuşlarından döküldüğünü ve bunun kendisini çok mutlu ettiğini dile getirerek, Manisa’nın özel bir şehir olmasının bundaki etkisini vurguladı.

Uğurlu’ya Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi tarafından çiçek ve teşekkür belgesi takdim edildi. Prof. Çelebi, Hoca Ahmet Yesevi konseri için Uğurlu’ya teşekkür ederek, Üniversitenin 25. Yıl Etkinlikleri kapsamında, böylesine önemli bir sanatçıyı konuk etmekten büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.