Mustafa Ceceli “Beni Sezen Aksu Keşfetti”

Mustafa Ceceli "Beni Sezen Aksu Keşfetti" 1

Türk Pop Müziği’nin güçlü sesi Mustafa Ceceli Kral Pop TV, Kral Pop Radyo ve TRT FM ortak canlı yayınında Mehmet’in Gezegeni’ne konuk oldu. Ceceli, içtenlikle Gezegen Mehmet’in sorularını yanıtladığı programda sevilen şarkılarını canlı olarak seslendirdi.

“Radyo Dendiği Zaman Çocukluğuma Dönüyorum!”

Gezegen Mehmet, Mustafa Ceceli’ye radyonun hayatındaki önemini sordu. Radyo dendiği zaman çocukluğuna döndüğünü söyleyen Ceceli, “Çok fazla anısı var bende. O döneme yetiştiğim için şanslı hissediyorum kendimi. Ankara’da en büyük keyif deniz olmadığı için Gölbaşı’na gidip mangal yakmaktır. Aileler gelir arabalarını park eder ve bütün arabalardan radyoda çalan maçın sesi gelir. Bir maçın sesi kısılır, diğer maçın sesi açılır. Babam sürekli sorardı ‘Maç ne durumda?’ diye. Yeri çok ayrıdır radyoların bende. Levent Yüksel’in, Mirkelam’ın albümlerinin olduğu dönemde orta okula gidiyordum. Eve döndüğümde radyodan kasete kayıt yapardım. Sonra üniversite hayatımda yaptığım aranjmanı dinlemek için radyoları gezerdim” dedi.

“Beni Sezen Aksu Keşfetti!”

Kendisini Sezen Aksu’nun keşfettiğini söyleyen Mustafa Ceceli, “Amerika’ya bir prodüksiyon için gitmiştik. Bana “Sen sahnede vokal yapıyorsun, bir şarkı söyle bakalım” dedi. Levent Yüksel’den “Kadınım” şarkısını söylemiştim ve çok beğenmişti. Sonra yaptığımız demoları seslendirmeye başladım. Unutamam ilk seslendirdiğim şarkıydı. Ama sonra bunu bir albüme dönüştürme fikri Samsun Demir’e aittir. Ben ilk önce tereddütte kaldım. Mesela az önce sen de söyledin ‘Radyoda program sunarken daha rahatım’ diye. Benim de alıştığım bir iş var. Nasıl yapabilirim derken zamanla aşmaya başladım” dedi.

“Sezen Aksu Benim Öğretmendir!”

Gezegen Mehmet, Sezen Aksu’nun kendisi için ne ifade ettiğini Ceceli, Sezen Aksu’dan çok şey öğrendiğini anlattı. Şarkıcı, “Anlatmaya başlarsam program biter. Sadece müzikal olarak değil, hayatımdaki öğretmenimdir benim. Nasıl yeniliğe açık olunur, nasıl bir insan sürekli kendini yenileyebilir bunu öğrendim” dedi.

“Yıllardır Bu Düetin Hayalini Kuruyorduk!”

İrem Derici’yle birlikte düet yaptığı ”Kıymetlim” şarkısının hikayesini için “Öncelikle iki büyük teşekkür etmek istiyorum. Sevgili İrem Derici’ye ve Ajda Pekkan’a. İki şarkıda düet yaptık. Kıymetlim’i İrem ile beraber seslendirdik. İrem’le yıllardır bir düet için hayal kuruyorduk. Bir Sinan Akçıl şarkısında buluştuk. Kısa sürede rekora koşmaya başladı bu şarkıda. Çok mutluyuz” dedi.

Program esnasında Sinan Akçıl ile sürpriz bir telefon bağlantısı gerçekleştirildi. Kıymetlim şarkısının imzasını taşıyan Sinan Akçıl, canlı yayında şarkının hikayesini de izleyiciler ile paylaştı. Akçıl, “O zaman çok farklı duygular içindeydim. Saat 5.23’te yazmıştım bu şarkıyı. Hangi dönemde yazdığım zaten aşağı yukarı belli. Tamamen kalbimden kopan bir şarkıydı” dedi.

“Darbe Anayasası ile Yönetilmek İstemiyorum!”

Mustafa Ceceli programda referandumla ilgili görüşlerini de açıkladı. Demokrasi demenin seçme özgürlüğü demek olduğunu söyleyen Mustafa Ceceli, “Dolayısıyla insanların araştırıp, öğrenip dilediğini söyleme hakkı var. Ben bir darbe anayasası ile yönetilmek istemiyorum. Ve böyle bir konuda fikrimin sorulması, yani halka sorulması (referandum) benim hoşuma gitti. Ama şunu da eklemek istiyorum. Demokrasi terimine uygun hareket etmeliyiz. Evet veya hayır diyeni linç etmemeliyiz” dedi.

“Birbirimizi Desteklemeye İhtiyacımız Var!”

Mustafa Ceceli; “Bizim sektörde birbirimizi her platformda desteklemeye ihtiyacımız var. Gelen yeni nesil kalemiyle, müziğiyle kendini ifade ediyor bence. Yani bu çağı ifade ediyor. Mesela Simge’yi çok beğeniyorum. Aleyna’nın sesi çok orijinal bir ses bence. Buray’ı beğeniyorum” diyerek müzik dünyasında sanatçıların birbirlerine destek vermesinin önemini vurguladı.

Bir cevap yazın