Medea Belleği seyirciyle buluşuyor

Medea Belleği seyirciyle buluşuyor 1

Farklı oyunculuk disiplinlerinden gelmiş üç oyuncunun kurduğu bir tiyatrodur. Bu disiplinler ekseninde klasik tiyatro ve çağdaş tiyatronun bir araya geldiği, anlaşılır bir sahne dilini kullanır. Bu anlamda kurulduğu şehrin, temel sanatsal dinamiklerini ve uzam anlayışını bir arada tutmayı hedefler. Sanatsal üretim malzemesi toplumun kendisidir. Bu bağlamda, kurulduğu 2016 mayıs ayından itibaren, Tehlikeli Saplantı, Oyunbozan (Çocuk Oyunu) ve Medea Belleği adlı projelerin üretimini gerçekleştirmiştir.

MEDEA BELLEĞİ
HeinerMüller’inMedea-Material metninden hareketle oluşturulan “Medea Belleği”, Ömer Polat’ın yazdığı “Ben” metni üzerine kurulmuştur. Günümüzün kaos ortamını delilik kavramı üzerinden, fiziksel tiyatro yöntemiyle tartışmaya açmaktadır.
“Medea Belleği” Türkiye, Yunanistan, Polonya ve Yeni Zelanda’lı sanatçıların bir araya gelerek “TheatreAndra” ve “Vol.5 Tiyatro” işbirliği ile gerçekleştirdiği projedir.
Doğduğu toprakları sevdiği adam için terk eden Medea, savaş ve iktidar hırsına kapılan kocası tarafından aldatılarak terk edilir. İki oğlu ile denizin sonsuzluğuna sürgün edilen Medea, kendisi ve çocuklarıyla beraber şehirde kalmak için bir gün ister…
GrotowskiEnstitü’de yer alan StudioMatejka’nın kurucu üyelerinden, Amerika GonzagoÜniversitesi,Yunanistan Ulusal Tiyatro ve TheatreAndra’nın yönetmeni olan Alexandra Kazazou’nun rejisini yaptığı projenin sahne ve ışık tasarımı KarolJarek, müzik tasarımı SamuelAlty’e ait.

MEDEA BELLEĞİ

Yönetmen: Alexandra Kazazou
Sahne ve Işık Tasarımı: KarolJarek
Müzik Tasarım: Sam Alty
“BEN” Metni Yazarı: Ömer Polat
Işık ve Müzik Kumanda:Alpdoğan Selçuk
Reji Asistanı: Özge Oldaç
Metin Düzenleme: Bülent Yıldız
Oyuncular: Gizem Tataroğlu, Nilsen Arıbaş ve Gülen Gündüz

Alexandra Kazazou
Yarı Yunan yarı Polonyalı olan Alexandra KazazouWroclow, Polonya doğumlu. Aristoteles Üniversitesinde Oyunculuk ve tiyatro eğitimini tamamladıktan sonra Yunanistan’ın Kuzey Ulusal Tiyatrosunda oyuncu olarak görev aldı. Fiziksel Tiyatro üzerine olan ve Atina temelli olan Aspyka tiyatro grubunun kurucu ortaklarından olan Kazazou, Song of Theatre topluluğuyla çalışırken Wroclawda Manchester Metropolitan Üniversitesinde Yüksek Lisansına başladı. Kazazou, GrotowskiEnstitü’ye bağlı olan Stüdyo Matejka kurucu üyesi ve eğitmenlerinden. 2012’de kendi hazırladığı MatejMatejka tarafından yönetilen Charmolypi adlı solosunu, Polonya, Belçika, Rusya, Yunanistan, Türkiye, Amerika ve İskoçya’da oynadı. OdraEnsemble kurucu ortağı Jubilo ile birlikte performans yaptı ve Wroclaw Üniversitesinde antik Yunan drama eğitimi verdi. Sertifikalı Ashtanga yoga eğitmeni olan Kazazou’nun ana ilgi ve araştırma alanı Yunan tragedyaları.
2014 yılında Linatendu adlı oyunu yönetti ve bu oyun Grotowski Enstitü tarafından sahneye kondu. İstanbuldaTheatre Under Tree ile Borders adlı ortak bir oyun yönetti. İngilteredeki Moon FoolTheatre’ın yöneticisi Anna – Helena McLean tarafından yönetilen Shakespeare’in Fırtına adlı oyununda Miranda rolünü üstlendi. Polonya’da Stüdyo MatejkanınTheHarmony of Contradictions (Çelişkilerin Uyumu) adlı oyunda yönetmen yardımcılığı yaptı. Ocak 2015te Grotowski Enstitüde Voulgaraki tarafından yönetilen Solo Situations 3’nin bölümü olarak Kassander adlı rolü oynadı. Hala dünyanın her yerinde atölyeler veriyor.

KarolJarek
Bir fotoğrafçı olan JarekWroclaw Üniversitesi felsefe mezunudur. GrotowskiEnstütü, ZAR Theatre, Stüdyo Matejka, Songs of TheGoatTheatre, Jubilo Project, Moon Fool, TeatrAndra, Theatre Under TheTree ve başka birçok tiyatroyla birlikte çalıştı. Fotoğrafları Wroclawdaki Çağdaş Sanat Müzesi’nde, ArtBrut Galeri’de, Grotowski Enstitüde ve Songs of TheGoatTheatre’da gösterildi. Son beş yıl içinde Avrupa çevresinde birçok tiyatroda ışık ve sahne tasarımcısı olarak çalışıyor. Şuan Atina’da ulusal tiyatroda fotoğrafçılık yapıyor.

SamuelAlty
1981 yılında Yeni Zelanda’da doğdu. 2004 yılında DartingtonCollagede lisansını yaptı. 2011 yılında Song of theGoatTheatre Manchester Metropolitan Üniversitesinde master programını tamamladı. Gitar, DoubleBass, Beat-Box percussionenstrümanlarını çalan Alty doğaçlama fiziksel tiyatroya, doğaçlama dans, capoeira ve akido alanlarında profesyoneldir. MusicianforGiffordsCircus’ta “WarandPeace” adlı oyununda ve MusicianforPeut-EtreTheatre’daKlunk oyununda oyuncu olarak görev aldı. Norveç’te FigurTeatret ile ortak yapım olan Love Play on Death’de ve Edinburg Festivalinde TheTemptation of StAnthony oyunlarının müzik direktörlüğünü yaptı. Hala StudyoMatejkada müzik asistanı olarak çalışıyor. Wroclaw, Krokow, Warsaw ve Londra’da Body to Voice atölyeleri devam ediyor.

Ömer Polat
1982 yılında Bursa’da doğdu.Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Müzik Bölümünden Mezun oldu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümünden mezun oldu.Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde okudu.Tiyatro Araştırmaları Derneği, Hedef Tiyatro Derneklerinin kurucu üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. Ankara Ekin Tiyatrosu, Han Tiyatrosu, Kat-Art ve Karşı Sanat Tiyatrolarında oyuncu olarak çalıştı. VOL 5 Tiyatro kurucularındandır. 2010 yılından bu yana İzmir Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve asistan olarak çalışmaktadır.

Nilsen Arıbaş
1985 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini ODTÜ Kolejin’de tamamladı. Yeditepe Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünden mezun olduktan sonra girdiği Haliç Üniversitesi Tiyatro bölümünde yüksek lisansına halen devam etmekte. The Club Mahzen’in İstanbul Projesi kapsamında düzenlediği Turist ve MekanArtı’nın 90’larda Lubunya Olmak projelerinde rol aldı. 2014 yılında Alexandra Kazazou ile başladığı fiziksel tiyatro çalışmalarına halen devam etmekte.

Gizem Tataroğlu

1989 yılında İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Kadıköy Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünde tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Martin Riedel, Çadır,StudioMatejka, Dot, Dip SahneOyuncuları, Han Tiyatrosu, KarşıSanatTiyatrosuçalıştığısanatçıvekurumlarınbazılarıdır. Vol 5 Tiyatrokurucularındandır.Halen Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Enstitüsü Sahne Sanatları Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektir.

Gösterim Tarihleri: 06/07 Nisan 2017 saat 20:30

“Boyoz Akademi Sanat Merkezi”
Adres:Tiyatro Sokağı (1713) No:38 Karşıyaka
İletişim:0232 381 83 45

Bir cevap yazın