Loren Edizel, 22. İzmir Kitap Fuarı dolayısıyla İzmir’e geliyor

Loren Edizel, 22. İzmir Kitap Fuarı dolayısıyla İzmir'e geliyor 1

Bu yıl 22. kez gerçekleştirilecek olan İzmir Kitap Fuarı’nın yabancı konukları arasında Delidolu Yayınları yazarı LorenEdizel de yer alıyor. İzmir doğumlu Levanten yazar LorenEdizel fuarda, İngilizcede de yayımlanmış ilk romanı İzmir Hayaletleri’ni imzalayacak.

Edizel, İzmir Kitap Fuarı kapsamında, 22, 25 ve 27 Nisan tarihlerinde, Kültürpark Uluslararası Fuar Alanı, 2. Salon 514 numaralı Delidolu Yayınları standında okurlarıyla buluşacak.Ayrıca 22 Nisan Cumartesi, 16.00 -17.00 saatleri arasındaLorenEdizel’in katılımıyla TÜYAP İzmir 1 Nolu Konferans Salonu’nda “Smyrna’nın İzinde Bir Roman & Bir Yazar: İzmir Hayaletleri&LorenEdizel” isimli bir de panel gerçekleştirilecek. İzmir Hayaletleri üzerinden Smyrna’nın izinin sürüleceği panelin moderatörlüğünü Sarp Keskiner üstlenirken, yazar LorenEdizel’e, RaşelMeseri ve Altuğ Akın eşlik edecek.

LorenEdizel, 22. İzmir Kitap Fuarı’ndaki imza etkinlikleri ve panelin yanı sıra “Yakın Okuma Grubu Buluşması”ndaokurlarıyla biraraya gelecek. 23 Nisan Pazar, 13.00-15.00 saatleri arasında Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde bulunan Yakın Kitabevi’nde düzenlenecek okuma atölyesine, kitabı okuyan tüm okurlar davetli.

İzmir’in en çalkantılı yıllarına ışık tutuyor
“Smyrna’nın bütün sokakları denize götürürdü insanı; denize paralel uzanan sokaklarda bile, adım başı sokağı dik kesen yan sokaklar, daracık geçitler insanı yolunu değiştirmeye davet eder, burnuna iyot kokusunu, kulağına suyun hafif çalkantısını üflerdi.”
LorenEdizel’in, uzun süredir yaşamını sürdürdüğü Kanada’da kaleme aldığı ve Roza Hakmen’in Türkçeleştirdiği İzmir Hayaletleri, İzmir’in en çalkantılı dönemi olan Birinci Dünya Savaşı yıllarına ışık tutuyor.

Tarihin tozlu sayfalarından çıkıp birbirine karışan insanların hikâyelerini, dönemin nostaljik büyüsü ve ezici gerçekliğiyle bir araya getiren roman,sinematografik bir anlatı sunuyor.

LorenEdizel kimdir?

İzmir’de doğdu. 1979 yılında Kanada’ya taşındı. Montreal Concordia Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve sinema eğitimi aldı; şiir ve senaryoları yayımlandı. İlk romanı İzmir Hayaletleri’nin yanı sıra TheImam’sDaughter (İmam’ın Kızı), Adrift (Başıboş ) romanlarını yazdı. Ayrıca Confessions (İtiraflar) adlı bir kısa öykü kitabı vardır. Kadın Öykülerinde İzmir derlemesinde “Denizkabuğu” adlı bir kısa öyküsü yayımlanmıştır. Halen Toronto’da yaşamaktadır.