Kutsal Cehalet okurla buluştu

Read Time:1 Minute, 11 Second

Aşkın Zengin Akkuş’un kadına şiddet gerçeğinin “eskiden neyse şimdi de o” olduğunu anlattığı iddialı romanı Kutsal Cehalet, Dark İstanbul Yayınları’ndan çıktı.

“Kutsal Cehalet” romanı ile Aşkın Zengin Akkuş, Fatih’te tarikatların yuvalandığı mahallelerden birinde, bir cinci hocanın “imam nikâhlı karısı” olarak yaşamını sürdüren gencecik bir kız ile Orta Çağ İtalya’sında engizisyonun haksız yere hücrelere kapatıp işkence ettiği kadınları konu alıyor. Bu iki çağı bir araya getiren roman, okurlara engizisyonun sanıldığının aksine, Orta Çağda kalmayıp 2018 İstanbul’una kadar uzandığını gösteriyor.

Aşkın Zengin Akkuş’un gerilim türündeki “Kutsal Cehalet” romanı, kitapçılarda ve online kitapçılarda okuyucularla buluşuyor.

Kitap hakkında…

Ortaçağın karanlık zindanlarında yok edilen “gerçek” mahkûm yaşamları kurguyla harmanlanarak bu kitapta hayat buluyor. Engizisyon’un, kurumsal kimliğinden sıyrılıp zihinlere sızmadığını mı sanıyorsunuz? Ya da İstanbul’a hiç uğramadığını?.. Eğer öyleyse, yanılıyorsunuz!.. Farklı çağlardan, farklı coğrafyalardan, farklı hayatlardan süzülüp gelerek karanlığa karşı savaşan iki kahraman… Ortaçağda bir rahibin, iktidar sarhoşluğu yaşayan kiliseye karşı verdiği savaş, 2018 İstanbul’unda Cinci Hoca’nın karısı Hanife’ye ışık tutup ona yol gösterecek. Yolları Sonuncu Köy’de kesişen bu ikilinin hikâyesi, aydınlık günlere olan inancınızı artırarak umutlarınızı yeniden yeşertecek. Yeter ki yüzünüzü aydınlığa dönün… Son söz: Epur si muove! “Dünya gene de dönüyor.” “Anita’nın banyo sahnesinden etkilenmişti… Önce evin erkekleri temiz suda yıkanıyor, onların kirlettiği suda ise kız çocukları, kadınlar ve bebekler yıkanıyordu. Günümüzde de değişen bir şey yoktu; erkek pisliğini kadının üzerine akıtarak temizleniyor, kadını ise kirletiyordu…”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Çağdaş Sanat ve Küratörlük seminerleri devam ediyor
Next post Hazel Yeni Şarkısını Dinleyicilerin Beğenisine Sundu: “Dünya”

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro