Klasik Eserler Sanatseverlerin Beğenisine Sunuldu

Klasik Eserler Sanatseverlerin Beğenisine Sunuldu 1

Klasik sanatların yaşatılması amacıyla, duayen ve genç ustaları bir araya getiren “60 Sihirli Dokunuş” sergisi, Milli Saraylar Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Genç sanatçılara ait minyatür, hat, tezhip, ebru, çini, ahşap-sedef oyma, kaligrafi gibi köklü sanatlarımızdan örneklerin yer aldığı serginin kapıları, 10 Mayıs Çarşamba gününe kadar açık kalacak.

Klasik sanatların yaşatılması açısından büyük önem taşıyan “60 Sihirli Dokunuş” sergisi yoğun katılımla kapılarını sanatseverlere açtı. Ustalarla Buluşma serisinin üçüncüsü olan sergi, Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi ve Taner Alakuş Minyatür Atölyesi tarafından gerçekleştirildi. Kendi dallarının ustası olan sanatçıların yeni üretimlerini aynı zeminde buluşturan sergiye, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kuzugüden ile birlikte çok sayıda sanatsever katıldı. Sergide, genç sanatçılara ait minyatür, hat, tezhip, ebru, çini, ahşap-sedef oyma, kaligrafi gibi köklü sanatlarımızın örneği olan 60 eser yer alıyor.

“İstanbul’da Sanata ve Sanatçıya En Çok Yatırım Yapan Belediyeyiz”

Kültür-sanat alanına önemli bir bütçe ayırdıklarını ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kuzugüden, “Bizim hedeflerimizden biri de sanatçıyla sanatseveri buluşturmak. Aslında İstanbul’da sanata ve sanatçıya en çok yatırım yapan belediyeyiz” ifadelerini kullandı.

Belediye ile Üçüncü Organizasyon

Sanatseverlerle buluşmanın heyecanını yaşadığını belirten serginin organizatörü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Taner Alakuş, “Eser yapmak kolay bir hadise ama sanatseverler karşısında konuşmak zor bir hadisedir. Küçükçekmece Belediyesi ile üçüncü, Taner Alakuş Minyatür Atölyesi ile yedinci organizasyonumu gerçekleştiriyorum. Bu sergide ve bu projelerde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Özellikle desteklerini hiç bir zaman esirgemeyen Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Ustaları ve genç sanatçı adaylarını; sanat tarihçileri, koleksiyonerler, sanatseverler ile buluşturacak olan sergi, 10 Mayıs Çarşamba gününe kadar açık kalacak.

Üçüncü Ustalar Buluşması olan “60 Sihirli Dokunuş” Sergisi’nde eserleriyle katılan sanatçılar:
Abdurrahman Depeler,
Ali Toy,
Arda Çakmak,
Arzu Tozlu,
Ayşe Özlem Şişman,
Ayşe Tak,
Başak Çoraklı,
Büşra Akan,
Cemile Sezaver,
Davut Bektaş,
Dilek Yerlikaya,
Ebru Gülbahçe Kurban,
Erhan Olcay,
Etem Çalışkan,
Eyüp Özcan,
Fatma Şan,
Firdevs Çalkanoğlu,
Gülnihal Gül Mamat,
Hakan Dağlı,
Hasan Türkmen,
Hatice Uçar,
Hüsrev Subaşı,
İsmail Yiğit,
Kübra Kaya,
Mahmut Peşteli,
Mamure Öz,
Memnune Birkan,
Meryem Bayraktar,
Mustafa Cemil Efe,
Mustafa Parıldar,
Nejat Kivi,
Nihal Tezcan,
Nilüfer Kurfeyz,
Nurten Ünver,
Orhan Dağlı,
Ömer Yıldız,
Raif Aydın,
Ruhi Konak,
Sadri Sayıoğulları,
Safiye Morçay,
Salih Balakbabalar,
Selim Sağlam,
Seyit Ahmet Depeler,
Şeyma Okur,
Taner Alakuş,
Turan Sevgili,
Yılmaz Eneş