Kalan raflardaki yerini aldı

“Sadece edebiyat” mottosuyla yayın hayatına kısa süre önce başlayan ve edebiyattan kaçamayanların adresi olma hedefiyle yola çıkan Legadema Kitap’ın yayımladığı ilk kitap “Kalan” oldu. Alia Trabucco Zeran tarafından yazılan kitap; Şili Ulusal Kültür ve Sanat Konseyi tarafından En İyi Özgün Edebiyat Eseri ödülüne layık görülürken 2019 yılında Uluslararası Man Booker Ödülü’nde finale kalmıştı.

Legadema Kitap’ın raflarda yer alan ilk eseri Kalan, Şili’nin külle kaplı Santiago kentinde yaşayan üç gencin ne hatırladıkları ne de unutabildikleri baskıcı bir rejimden kalanla yüzleşmesini konu alıyor.

Kitap Hakkında

2019 ULUSLARARASI MAN BOOKER ÖDÜLÜ FİNALİSTİ

Bize kalanla başlarız hayata. Her ne kadar bizden öncesini hatırlamasak ya da hiç bilmesek de unutturmaz kendini kalan. Aramızda, arkamızda, yanımızda ve sırtımızda yaşar. Hatta öyle iç içedir ki tadı daha acı, sesi daha gür, dokunuşu daha sert, görüntüsü daha korkunç olabilir geçmişe kıyasla. Geçmiş bulaşıcıdır, geçmişte kalamaz, bulaşmadan duramaz. Şili’nin külle kaplı Santiago kentinde geçen bu romanda üç genç ne hatırladıkları ne de unutabildikleri baskıcı bir rejimden kalanla yüzleşmektedir.

“Hem eşsiz hem de unutulmaz sahnelerle dolu etkileyici bir roman.” Lina Meruane

“Kalan oldukça çarpıcı bir tarihi iyi idare ediyor… Karakterleri gibi yazar da kelimelere tutkun… diğer birçok şeyin yanında kullandığı dilin ince detaylarındaki bu obsesif titizliği sayesinde bu roman uzun süre etkisini koruyor!” Edmundo Paz Soldán

“Zerán’ın lirizmi ve detayları kaçırmayan gözü sayfalarda ışıl ışıl parlıyor (…) Kitabın niyeti ve hüzünlü ihtirasında takdir edilecek çok şey var. Kişisel ve politik olanı kaynaştırarak Zerán’ın derdi Şili katliamından kalanlarla.” The Irish Times

“Zekice yazılmış, kapsayıcı bir roman.” The Times Literary Supplement

“Tam derinine işliyor insanın.” The Guardian

Benzer Haberler