Kadınca mavi-beyaz kesitler seramik sergisi Bandrıma’da

Kadınca mavi-beyaz kesitler seramik sergisi Bandrıma'da 1

Bandırma Belediyesinin “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında Seramik sanatçısı Prof. Dr. Zehra Çobanlı’nın sergisi 8 Mart Çarşamba 17:30’da Bandırma’da açılacak. Bandırma doğumlu seramik sanatçısı Prof. Dr. Zehra Çobanlı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe özel hazırladığı seramik eserlerini Bandırma Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde sanatseverler için sergileyecek.

Sergi 18 Mart’a kadar sürecek. Zehra Çobanlı en önemli hedeflerinin başında, kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olan seramik sanatının geniş kitlelerce anlaşılması ve yaygınlaştırılmasının sağlanması, yurtdışında tanınması ve hak ettiği yere taşınması için 1981 yılından bu yana alanındaki yeni teknik arayışları ve araştırmalarını biçimsel ve yüzeysel olarak ele aldığı farklı çalışmalarını Anadolu’da var olan geleneksel kültürümüzün öğelerine göndermeler yaparak çağdaş bir biçimde yorumlamaktadır.

”Kadınca Mavi-Beyaz Kesitler” Anadolu’da varolan, yaygın olarak kullanılan deyimlerden, yaşam biçimlerinden, geleneğimizden izler taşıyan bir seramik sergisi… Özellikle Anadolu’da Kadınların özgürlüklerine, kısıtlı yaşamlarına, aldatılmışlıklarına, ezilmelerine göndermeler yapılmıştır. Sergide kullanılan beyaz renk kadınların gelecekteki umutlarını ifade etmektedir. Beyaz gelinlik gibi… Yaygın olarak biçimlerin yüzeylerinde kullanılan altın yaldız yaşamın şatafatlı, gösterişli yönünü ve geçiciliğini ortaya koymaktadır. Mavi ise; umudun, özgürlüğün ve romantizmin rengidir.

Zehra Çobanlı doğduğu kentte, Bandırmada “Kadınca Mavi-Beyaz” seramik sergisi ile yaşamın gerçeklerini ateş, toprak ve yüreği ile ortaya koymaktadır. Prof. Dr. Zehra Çobanlı Bandırmalı bir Seramik Sanatçısı…

1981’de İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Seramik Bölümü’nü bitirdi. Yurt dışına gidip Hollanda Ferro Seramik firmasında ve Avustralya’da seramik astarları üzerine incelemelerde bulundu. Yurda dönünce Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 1993’de Japon Manbusho Bursunu kazanarak Tokyo Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi’nde araştırmacı olarak gitti. Hollanda, İtalya, Almanya, Finlandiya, Amerika, Japonya, Avustralya, Polonya, Kore, Çin, Yeni Zelanda, Amerika ve Meksika gibi ülkelerde çeşitli müze ve seramik–cam merkezlerinde araştırma ve inceleme yaptı, eserlerini sergiledi ve sempozyumlara katıldı.

1996’da Profesör oldu. 30 kişisel sergi açtı, 100’ün üzerinde karma sergiye katıldı. Yurtdışı ve yurtiçinde çeşitli Resmi ve Özel Koleksiyonlarda eserleri ve seramik yarışmalarından pek çok ödülleri bulunmaktadır. 1990’dan 2005 yılına kadar Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümü başkanlığını yaptı. Daha sonra aynı üniversitede Endüstriyel Sanatlar Yüksek Okulu Müdürlüğünü sürdürdü.

2007-2012 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığında bulundu. 2013 yılında “Seramik Sanatı, Eğitimi ve Değişimi Derneği-SSEDD”ni kurdu. 2015 yılında Merkezi Cenevre’de bulunan “Uluslararası Seramik Akademisi-IAC” üyeliğine seçildi.

Merkezi Japonya’da bulunan Uluslararası Seramik Sanatı, Eğitimi ve Değişimi Derneğinin-ISCCAEE kurucu üyesi ve başkan yardımcısıdır. Çalışmalarına Eskişehir’deki Zehra Çobanlı Sanat Merkezinde devam etmektedir.

Bir cevap yazın