Institut français İzmir’den Dünya’ya ‘müzik şifası’

Read Time:1 Minute, 7 Second

Institut français İzmir’de düzenlenen “Fikirler Gecesi”ne konuk olan Ünlü kemençe sanatçısı Derya Türkan “Dünyayı, kültürel birliktelik ve sanat iyileştirecek” dedi.

Institut français İzmir, 75 ülkede eş zamanlı düzenlenen “Fikirler Gecesi” etkinliğine damgasını vurdu. Online olarak gerçekleştirilen etkinlikte ünlü kemençe sanatçısı Derya Türkan, katılımcıları Yunanistan’dan Türkiye’ye uzanan müzikli bir yolculuğa çıkardı. Bu yolculukta kendisine Ses Sanatçısı Dilek Türkan ve Kanun Sanatçısı Serkan Mesut Halili eşlik etti. Yorumladıkları her eserden önce eserin ortaya çıkış hikayesini anlatan Türkan, kemençesiyle olduğu kadar verdiği kısa anekdotlarla da katılımcıları büyüledi.

“Sanat, iyileştirecek”

Türkan, Yunan kemençe sanatçısı Sokratis Sinopoulos’un pandemi nedeniyle katılamamasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek “1994 yılından beri birlikte müzik yapıyoruz. Bu proje bir nostalji değil, özlem projesi. Umarım bugünleri en kısa zamanda atlatır birlikte yeni projelere yelken açarız” dedi. Tüm dünya için zor zamanlardan geçildiğini belirten Türkan “Böylesi zor zamanlarda kültürel birliktelik ve sanat bizleri iyileştiriyor. Sanat ve kültür şehri İzmir’de olmaktan büyük keyif aldık. Bize bu fırsatı verdikleri için Institut français İzmir ailesine çok teşekkür ederiz” dedi.

Etkinlikler sürecek

Institut français İzmir Müdürü José-Maria Queirós ise “Online olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize katılımın yoğun olması bizleri çok mutlu etti. Anlaşılan o ki müzik, hepimizin ruhuna ilaç gibi geldi. Bizi böylesine keyifli bir yolculuğa çıkardığınız için biz teşekkür ederiz” diye konuştu. Queirós, ayrıca 2021 yılında Institut français İzmir olarak benzer etkinliklerin süreceğini söyledi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Emre Ararat Üzerime Geliyorlar diyor
Next post Ülkemizin ilk ve tek kadın temalı tiyatro festivali başlıyor