Gizli Geçici Sahte sergisi sanatseverlerin ziyaretine açılıyor

Gizli Geçici Sahte sergisi sanatseverlerin ziyaretine açılıyor 1

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Kütahya Porselen’in ortaklaşa inşa ettiği Nafi Güral Sanat Galerisi, ilk sergisiyle sanatseverlerin ziyaretine açılıyor. ‘Gizli, Geçici, Sahte’ adıyla düzenlenen sergi, disiplinlerarası tekniklerle çalışan 14 sanatçının eserlerini içeriyor. Prof. Gülay Yaşayanlar’ın küratörlüğünü yaptığı sergi, ‘kırık bir estetiğe bulanma halleri üzerine’ alt başlığıyla sunuluyor.

Sanatta hakikati söyleme derdiyle hareket eden yaklaşımların, eleştirel dil üzerinden gelişerek birer kimlik performansına dönüşmesi kaçınılmazdır. Muğlaklık ve ironi’nin belirleyici olduğu bu tür işlerde, hakikatin daha görünür ya da hissedilir olabileceğine yönelik olarak gelişen inanç; giderek melez, değişken ve çok katmanlı bir yapı anlayışını beraberinde getirir. Bu yüzden son dönemde üretilen sanatsal işlerde; kırılgan ama deneysel bir söylem ile acayip, eğreti ve tuhaf olanı dengeleyen yeni bir estetiği keşfetmek mümkündür.

Özellikle mekâna sinen bir sessizliğin hüküm sürdüğü, renklerin yok olduğu, ritimlerin aksadığı dil ve görsellik arayışlarının, şimdiki zamanın ruhuna denk düştüğü ortadadır. Daha çok travmalı coğrafyalarda gerçekleşen; kendini bir türlü ele vermeyen, masum, basit ve dolayımsız görünen bu tür işleri üretmek oldukça önemlidir. Dolayısıyla bu sergide, gündelik hayatın akışı ile toplumsal ve kültürel yapının dinamiği arasında sıkışıp kalan duyarlı ve kaygılı iç-dünyaların, aksadıkça kendini bütünleyen ilişki biçimlerine dikkat çekilmektedir.
‘Gizli, Geçici, Sahte’ sergisi, 13 Nisan 2017 günü saat 17:00’de açılacak. Sergi, 9 Haziran 1917 tarihine dek görülebilir.