Gestalt Yaklaşımı

Read Time:1 Minute, 24 Second

Gestalt Yaklaşımı

Gestalt, kabaca “yapılandırma” veya bütün bir nesneyi oluşturmak için şeylerin bir araya getirilme şekli anlamına gelen Almanca bir kelimedir. Gestalt yaklaşımındaki temel inanç bütünün, parçalarının toplamından daha büyük olduğudur. Yani, bütünün nitelikleri, ayrı ayrı parçaların analizinden çıkarılamaz.

 Gestalt araştırmacıları Wertheimer, Koffka ve Kohler’e göre insan beyni görsel verileri gruplamayarak düzenleme ve yorumlama eğilimindedir. Bu nedenle parçaların ayrı ayrı değil bütün halinde algılanışlarının değerlendirilmesi gereklidir. Wertheimer, hızlı bir şekilde art arda gösterilen sabit nesnelerin ayrı ayrı algılanabilecekleri eşiği aşarak hareket ediyormuş gibi göründüğü optik bir yanılsama olan phi fenomenini keşfetti. Hareket algılandıkça, gözlemcinin sinir sistemi ve deneyimi, fiziksel girdiyi parça parça pasif olarak kaydetmez. Aksine, sinirsel organizasyon ve algısal deneyim, farklılaşmış kısımlara sahip bütün bir alan olarak aynı anda var olur. Görme sürekliliği olarak da bilinen ve hareketli görüntüleri izlerken yaşanan bu olgunun açıklaması, Gestalt ilkelerine güçlü bir destek sağladı.

Gestalt yaklaşımı, yaşamın geçmişte ya da gelecekte değil, şimdide gerçekleştiğini öne sürer. Geçmişe takılıp kaldığımız ya da gelecek hakkında hayallere daldığımızda bugünü yaşamayı kaçırdığımız inancını taşır. Bu yaklaşıma göre şimdiki zamanda yaşayarak, tepkilerimiz ve eylemlerimiz için sorumluluk alabiliriz. Şimdi ve burada tam olarak mevcut olmak, bize hayatı doğrudan yaşamak için daha fazla heyecan, enerji ve cesaret sunar.

Gestalt Yaklaşımı ile Koçluk

Kişinin sorularına cevap bulmasına yardım süreci olarak koçluk, hayatı ve çalışma alanlarını deneyimlerle anlamlandırmayı içerir. Bu deneyimler içinde anın farkında olmak, bitirilmemiş işlerle çalışarak yol almayı kolaylaştırmak geştalt yaklaşımının koçluk üzerindeki yansımaları olarak değerlendirilebilir. Bir koç olarak gestalt yaklaşımını kullanmak fark yaratan sonuçlar elde etmeye yardımcı olan etkili bir yöntemdir.

Fatih Elibol MCC unvanlı bir ICF koçudur. Gestalt yaklaşımı ile koçluk konusunda uzman Fatih Elibolun hizmetlerinden yararlanmak için 0850 441 71 27 telefondan randevu oluşturabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Anna Sorokin için sınırdışı kararı
Next post Dünyanın en mutlu ülkeleri