Festival 408 “Koca Dünya” ile Kapılarını Sanatseverlere Açtı

Festival 408 "Koca Dünya" ile Kapılarını Sanatseverlere Açtı 1

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi programı ile Sahne Sanatları alanı tarafından düzenlenen FESTİVAL 408, “Koca Dünya” filminin gösterimiyle sanatseverleri selamladı. Festivalin açılışına katılan filmin yönetmeni Reha Erdem ve yapımcısı Ömer Atay, söyleşide öğrencilerin sorularını yanıtladı

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi programı ile Sahne Sanatları alanı tarafından düzenlenen FESTİVAL 408, 4 Mayıs Perşembe günü Koca Dünya film gösterimi ile başladı. Ödüllü yönetmen Reha Erdem ve filmin yapımcısı Ömer Atay’ın katılımıyla santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirilen açılış etkinliğinde, film gösteriminin ardından, ünlü yönetmen ve yapımcı öğrencilerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

“Sinema Göstermemek Sanatıdır”

Öğrencilerin, sinemaya ve Koca Dünya filmine dair sorularını yanıtlayan Reha Erdem, sinemaya bakışı ve filmin çekim sürecine dair deneyimlerini paylaştı. Konuşmasında, Festival 408’in “Görünmeyen” teması ile kendi sineması arasındaki benzerliğe dikkat çeken Erdem şunları söyledi: “Festivalin temasını öğrendiğimde benim sinemam arasında bir ortaklık kurdum. Ben sinemanın göstermek değil göstermemek sanatı olduğunu düşünüyorum. Göstermemek ile sinemanın ima eden, hayal kurduran bir sanat olduğunu söylemek istiyorum. Mesela bir filmde üç plan gösteriyorsunuz ancak arkada, o görüntülerle hiçbir alakası olmayan binlerce şeyi ima edebiliyorsunuz. Ben sinemanın, bunu izleyenin görmediği ancak hissettiği, oluşturduğu bir seyahat olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda sinema, görünmeyen ve adlandırılamayan şeyleri hissettirebilen bir sanat.”

Sanatseverleri Kucaklayan Zengin Bir Program

FESTİVAL 408, bu sene 4 – 10 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. BİLGİ öğrencilerinin hem üretici hem de yönetici olarak yer alacağı festival, bu yıl “Görünmeyen” temasıyla, altıncı kez düzenleniyor. Festivalde eserlerin her biri duygulardan davranışlara, sosyal kabullerden mesleklere, kültürden sahneye görünmez kılınan unsurlara odaklanarak; film, atölye, söyleşiler ve farklı temsil biçimlerinin üzerinden ele alınıyor.

Festivalin programı kapsamında 1 film gösterimi, 3 performans, 8 tiyatro oyunu, 2 atölye ve 1 söyleşi izleyiciyle buluşacak. BİLGİ santralistanbul Kampüsü, Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi, KATS ve ATÖLYE bomontiada gibi farklı mekanlarda gerçekleşecek Festival 408 performansları, 10 Mayıs’a kadar devam edecek.

FESTİVAL 408 PROGRAMI

7 Mayıs Pazar
Tiyatro
19.00 – 21.00 Alican Kargın / Vardın mı?
Gökdağ Yalçın / Görünmeyen
Eylem Abalıoğlu / Aletheia
Yer: Kozzy AVM Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Sahnesi

8 Mayıs Pazartesi
Tiyatro
20.00 – 22.00 Asude Cemre İnci / ŞANJAN
Ece Akeren / Karahindiba
Deniz Sal / 90’larda Bir Çocuğun Batılılaşma Hikayesi
Yer: KATS Sahne

9 Mayıs Salı
Atölye
10.00 – 12.00Talin Büyükkürkciyan ile Görünmeyen Ben
19.00 – 21.00 Fulya Peker ile Güdülenme ve Performans
Yer: ATÖLYE, bomontiada

(Kontenjan sınırlıdır. Atolyeist.typeform.com/to/pKMSvC adresinden form doldurulması gerekmektedir.)

10 Mayıs Çarşamba
Tiyatro
15.00 – 16.00 Hasan Canberk Karaçay / Fonksiyon
Başak Sıla Bengisu / Bütün Ümidim Bir Kelimede
Yer: santralistanbul Kampüsü Green Stüdyo

Söyleşi
19.00 – 21.00 Mezunlarla Söyleşi
Yer: ATÖLYE, bomontiada