Esenyurt İcra Avukatı Nasıl Seçilmeli?

Read Time:1 Minute, 30 Second

İcra avukatları genellikle borçlu ile alacaklıları uzlaştırmak maksadıyla görev yapan avukatlardır. İcra avukatları genellikle icra davalarını takip ederler ve icra davaları oluşmadan önce borçlu ile alacaklıları uzlaştırmayı hedeflerler. Borçlu ile alacaklıları uzlaştırmak icra avukatının ikna kabiliyetine bağlıdır. İkna kabiliyeti yüksek olan bir icra avukatı borçlunun borcunu ödemesi için onu ikna ederek sürecin herhangi bir hukuki davaya dönüşmeden takibini gerçekleştirir. Öte yandan taraflar uzlaşmaz ise icra müdürlükleri başta olmak üzere yasal süreçlere başvurarak konunun bir icra davası olmasını sağlayabilirler. Başta Esenyurt icra avukatı olmak üzere tüm yurt genelinde icra avukatı arayışında bulunan bireylerin son derece dikkatli seçimler yapmaları gerekmektedir.

İcra avukatı hukuki bir uzmanlık ister

Bireylerin icra avukatı olabilmeleri için üniversitelerin hukuk fakültelerinin 4 yıllık bölümlerini bitirmeleri gerekmektedir. Ayrıca sürecin sonunda avukatlık mazbatalarını alabilmeleri için yine avukatlık stajlarını da başarı ile tamamlamaları lazımdır. Avukatlık stajını başarı ile tamamlayan hukuk fakültesi mezunu bireyler avukatlık mazbatalarını alarak serbest avukatlık yapabilmektedirler. Literatürde kesin olarak tanımlanmış bir icra avukatı tanımı bulunmasa da bir kira avukatları genellikle belirli bir alanda yani icra alanında uzmanlaşmışlardır.

İcra avukatlarının ne gibi yetkinlikleri bulunmalıdır?

İcra avukatlarının öncelikle borçlu ve alacakları uzlaştırabilmeleri için son derece etkin bir ikna kabiliyetine ve insan ilişkileri sahip olmaları gerekmektedir. Borçlu tarafı ikna edebilecek olan bir icra avukatı konunun herhangi bir hukuki dosya ve hukuki davaya dönüşmeden kapanması ve alacaklının alacağını tahsil etmesi için etkili ve verimli bir süreci yürütür. Yani aslında süreç daha var ya dönüşmeden tarafları ikna ederek ortadaki borcun ödenmesini sağlamak icra avukatının elde edebileceği ilk ve en önemli başarıdır. Fakat taraflar ikna olmadıkları ve uzlaşmadıkları takdirde icra müdürlükleri vasıtasıyla sürecin bir hukuki davaya dönüşmesi de mümkündür. Bu durumda işine hakim olan ve davayı titizlikle inceleyen bir icra avukatı kesinlikle icra davasını kazanacaktır. Bu durumda da borçlu taraf sadece borcunu değil aynı zamanda icra davasının getirmiş olduğu madde yükümlülükleri de ödemek zorunda kalacaktır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Galatasaray’da Emre Kılınç Adına Sürpriz!
Next post Hacı Sabancı ve Nazlı Kayı’nın düğünü iptal edildi