Ertuğrul Ateş’in resim sergisi Mahall Bomonti Sanat’ta açıldı

Ertuğrul Ateş’in resim sergisi Mahall Bomonti Sanat’ta açıldı 1

İzmir’in yeni kültür-sanat merkezi Mahall Bomonti Sanat, yine çok değerli bir sanatçının eserlerine mekan oldu. Çağdaş Türk ressamlarından Ertuğrul Ateş’in 12 yağlı boya tablosunun yer aldığı seçki Türkerler Holding’e ait Mahall Bomonti İzmir Tanıtım Ofisi’ndeki özel galeride sergilenmeye başlandı. Lebriz Art Solutions işbirliğiyle gerçekleştirilen serginin açılışı için düzenlenen özel davette İzmirli sanatseverler sanatçıyla sohbet imkanı buldu.

“Kurdelalı Ressam” olarak da tanınan Ertuğrul Ateş, “Benim resimlerim çözüm önermez, ders vermez; kulaklarınıza anlaşılmaz şeyler fısıldar usulca” diyor. Sanatın, yani yaratıcılığın hayatı anlamlı kıldığını anlatan Ateş sanata ve sanatçıya bakışını şöyle anlatıyor: “Ölümün dışında bir tanrısallığa ancak yaratarak ulaşabilirsiniz. Öyleyse yaklaşmakta olan 2. Rönesans, 21. yüzyılın sanatçılara ait olacağını işaret eder.”

Ertuğrul Ateş Resim Sergisi 10 Mayıs’a kadar açık kalacak. Mahall Bomonti Sanat’taki sergi maratonu sezonu Mayıs ayında açılacak Devrim Erbil sergisiyle kapatacak.

ERTUĞRUL ATEŞ
New York, Barselona, Kopenhag, Pekin ve İzmir
Ertuğrul Ateş 1954 yılında Adana’da doğdu. 1976 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitiren sanatçı aynı yıl İngiltere’ye giderek Londra’da Kingsway Princeton College ve Betnhal Green Institue’de eğitim ve çalışmalarını 1979 yılına kadar sürdürdü. İlk sergisini 1980 yılında İstanbul’da açtı. Çalışmalarını 1987 yılına kadar İstanbul’da südüren sanatçı ABD’ye giderek New York’a yerleşti.
1988 yılında başta Ahmet Ertegün olmak üzere 10 kişilik bir koleksiyoncu grubu ile anlaşma imzaladı. Ünlü 57. Cadde galerilerinden Terry Dintanfass galerisine kabul edildi. Chicago Modern Sanatlar Müzesi’nde “Yükselmekte olan Sanatçılar” sergisine kabul edildi. Miami, Dallas, Los Angeles, Chicago, Palm Beach, Boston, South Hampton, Barselona, Kopenhang, New York ve Pekin’de bir çok sergi gerçekleştirdi. 2003 yılında Hürrem Sultan Dans Gösterisi’ni sahneye koydu. Sanatçı yaşamını 2005 yılından bu yana Türkiye’de sürdürmektedir.