Engelsiz filmler festivali Eskişehir’de başladı

Engelsiz filmler festivali Eskişehir’de başladı 1

Bu yıl yedinci kez sinemaseverlerle buluşan Engelsiz Filmler Festivali’nin İstanbul’dan sonraki ikinci durağı Eskişehir oldu. Eskişehir ayağının ilk gününde; Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen gösterimlerin yanı sıra 9-12 yaş arasındaki işitme engelli çocuklarla Animasyon Film Atölyesi ve Heddy Honigmann’ın yönettiği Badi (Buddy) filminin gösterimi sonrası bir söyleşi gerçekleşti.

Rehber Köpekler bireyin emniyetini sağlar.”

Festival’in Program Koordinatörü Ezgi Yalınalp’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye, Ankara Asistan Köpek Okulu’ndan Rehber Köpek eğitmeni Serhan Kaleli katıldı. Türkiye’de Rehber Köpek oluşumunun yeni olduğundan söz eden Kaleli, uygulamanın yayılması için çalışmaya devam ettiklerinden bahsetti. Konuşmasının devamında Rehber Köpekler’in görme engelli bireyin hayatına nasıl fayda sağladığından bahseden Kaleli, köpeklerin oryantasyonunun her zaman sahibinde olduğunu ve Rehber Köpeklerin görevinin, olası durumlarda bireyin emniyetini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Canlandırma sanatçısı Deniz Öcal tarafından gerçekleşen atölyeye ise 9-12 yaş arasındaki 10 minik sinemasever katıldı. Canlandırma sanatıyla tanıştıkları atölyede çocuklar ilk olarak kendilerine verilen malzemelerle hayallerindeki karakterleri ve öykülerini yarattılar. Yarattıkları karakterleri tek tek fotoğraflayıp, stop motion tekniği ile bir araya getirdiler.

Atölye sonunda ortaya çıkan 9 animasyon film, 13 Ekim Pazargünü 12.00 ’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan “Otizm Dostu Gösterim” öncesi sinemaseverlerle buluşacak.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile 12-13 Ekim tarihlerinde Eskişehir’de yolculuğuna devam eden Festival, 16-20 Ekim tarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak.

Tüm Gösterim ve Etkinlikler Ücretsiz

Engelsiz Filmler Festivali bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.