Emekçi kadınlar renkli fotoğraf karelerinde

Emekçi kadınlar renkli fotoğraf karelerinde 1

Çiğdem Yılmaz’ın ‘Emeğin Renkleri Kadınlarımız’ isimli fotoğraf serisi Foça’da sergileniyor…

EMEKÇİ KADINLAR RENKLİ FOTOĞRAF KARELERİNDE

Foça Belediyesi’nce düzenlenen ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ etkinlikleri kapsamında sunulan sergi için sanatseverler olumlu eleştirilerde bulundu.

‘Emeğin Renkleri Kadınlarımız’ sergisinde, belgesel üslupla çekilmiş 26 renkli fotoğraf karesi yer alıyor.

Açılışa, Foça Garnizon Komutanı ve Amfibi Görev Grup Komutanı Tümamiral Aydın Şirin ve eşi Özlem Şirin Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve eşi Derya Demirağ, Belediye Meclis Üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Sergisi hakkında Çiğdem Yılmaz, ‘Vurgulamak istediğim tema; emekçi kadınların yaşadıkları karşısındaki güçlüklere ve zorluklara rağmen yüzlerindeki tebessümü ve güzelliği hiçbir zaman yitirmemesiydi. Bu fotoğraflarda, sekiz farklı ilde çalışan kadınların yaşam mücadelesini aktarıyorum. Kadınlar bir şiirdir diyorum. Kadınlar bir türküdür, güzelliktir, renktir diyorum’dedi.

Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’ndeki sergi, 17 Mart Cuma gününe dek izlenebilir.

ÇİĞDEM YILMAZ

Çiğdem Yılmaz, 1981 yılında Trabzon’da doğmuştur. 2004 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ziraat Mühendisliği bölümünden mezun olmuş, 2007 yılında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği yüksek lisans programını tamamlamıştır.

2008 yılında, Bursa Fotoğraf Sanatı Derneğinin düzenlediği fotoğraf eğitim seminerine katılmış, seminer bitiminde; Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği’ne üye olmuştur. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda kazandığı ödüllerden ötürü, 2012 yılında Federation Internationale de I’Art Photograhique (FIAP) tarafından başarılı sanatçılara verilen, fotoğraf sanatçısı ünvanı (AFIAP) diploması ve rozeti ile onurlandırılmıştır. Aynı yıl uluslararası fotoğraf federasyonlarının yarıştığı FIAP Doğa Bienalinde ülkemizi temsil eden Türkiye ulusal takımına seçilmiştir. Bununla birlikte, ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında birçok ödül kazanmıştır. Son zamanlarda fotoğraf çalışmalarını; insan hikâyeleri ve portre fotoğrafçılığı üzerine yoğunlaştırmıştır.

Kişisel ve karma sergiler
1-Doğal, Tayyare Kültür Merkezi, BURSA, 2009
2-Doğadan, 1. Bursa Fotoğraf Festivali, BURSA, 2011
3-Beni Affet, Sosyal Sorumluluk Projesi Bursa Sırameşeler Kız Yurdu, BURSA, 2011
4-LÖSEV’e Doğadan Bir Nefes, LÖSEV için Sosyal Sorumluluk Projesi (Lösemili Çocuklar Vakfı), BURSA, 2012
5-Kentte Sabah Uyanışı, 6. Bursa Fotoğraf Festivali, BURSA, 2016
6-Mahallelerin Kaybolan Fısıltıları, Konak Kültürevi, BURSA, 2017
7-Kök, Abusuan Gallery Bari – ITALY, 2017
8-Karadeniz: Doğayla İnsanın Dansı, Museo Civico Bari – ITALY, 2017

Bir cevap yazın