Cumhuriyet’in 98. yılına özel sergi: Bir Asrın Ardından

Read Time:1 Minute, 52 Second

İş Bankası Müzesi, Cumhuriyet’in 98. yıl dönümüne özel ‘Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer’ sergisini yarın ziyarete açıyor. Milli Mücadele’yi anlatan ve 250’yi aşkın İstiklal Madalyası’nın da bir arada sunulduğu sergi, 28 Ekim’den itibaren 1 yıl boyunca ücretsiz olarak gezilebilecek.

Cephelerde Kurtuluş Savaşı’nın kaderini belirleyen aşamaların yanı sıra Anadolu’nun isimsiz kahramanlarına da özel yer ayıran sergi, farklı koleksiyonlardan derlenen eserlerle Milli Mücadele’yi anlatıyor. Harp sahalarında bulunan mühimmat parçaları, silahlar, kılıçlar, sıhhi malzeme, pusula, dürbün, telgraf, harita ve benzeri objeleri ile çok sayıda fotoğraf ve filmin yer aldığı sergi, binden fazla parçadan oluşuyor.

İSTİKLAL MADALYALARI İÇİN ÖZEL BİR BÖLÜM AYRILDI

Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100. yıl dönümüne yaklaşırken Kurtuluş Savaşı cephelerini detaylı olarak işleyen sergi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bağımsızlık mücadelesinin kahramanları da anılıyor. Sergi kapsamında, İstiklal Madalyası mirasçılarına aile büyüklerinin madalyalarının yanı sıra fotoğraf, belge, obje gibi yadigarların ödünç verilmesi için bir çağrı yapıldı. Büyük ilgi gören çağrı sonucunda aileler, koleksiyonerler ve müzeler tarafından ödünç verilen 250’yi aşkın madalyanın yanı sıra pek çok yadigar, müzede özel bir alanda ziyaretçilerin izlenimine sunuluyor. Ödünç verilen madalyalar arasında İsmet İnönü ile İş Bankası’nın Kurucu Genel Müdürü Celal Bayar’ın İstiklal Madalyaları da yer alıyor.

Müzede, İş Bankası Kurumsal İletişim Koordinatörü Suat Sözen, İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten, serginin küratörü İzzeddin Çalışlar ve sergi danışmanları Prof. Dr. Mesut Uyar ile Dr. Selim Erdoğan’ın katılımıyla basın mensupları için bir ön gösterim düzenlendi. Sözen, ön gösterimde yaptığı konuşmada, ‘İstiklal Sergisi’ni Milli Mücadele’nin başlangıcının 100. yılı olan 2019’da İstanbul’da Türkiye İş Bankası Müzesi’nde, daha sonra Ankara’daki İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde, bu yıl da İzmir’de açtıklarını hatırlattı.

“BÜYÜK ZAFERE GİDEN YOLDA ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI”

Bugüne kadar 2 milyona yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapan Türkiye İş Bankası Müzesi’nde pek çok sergi gerçekleştirdiklerini ifade eden Sözen, “Büyük Zafer’e giden yolda önemli kilometre taşlarını çarpıcı bir şekilde ortaya koyan bir sergiyi daha ziyarete açmaktan gurur duyuyoruz. Herkesin hafızasında Milli Mücadele’nin, bu ülkenin nasıl büyük fedakarlıklarla ve zorluklarla kurulduğunun yeniden canlanacağına inanıyorum. Milli Mücadele’nin isimsiz kahramanlarını anmamıza vesile olan, aile yadigarlarını büyük bir teveccüh göstererek müzemize ödünç veren tüm aile fertlerini sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Tarkan sosyal medyadan duyurdu: Yeni şarkının kayıtları başladı
Next post Istranca ormanlarında sonbahar güzelliği