Çanakkale Müzesi’nin Ziyaretçi Sayısı 100 Bini Aştı

Çanakkale Müzesi’nin Ziyaretçi Sayısı 100 Bini Aştı 1

MANİSA Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve 24 Mart 2013 tarihinde ziyarete açılan Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu’nda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününde ziyaretçi rekoru kırıldı. Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu bir günde 300’e yakın vatandaşa ev sahipliği yaparken, açıldığı günden bugüne 100 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı.

Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları’nda kahramanlık destanı yazan Mehmetçiğe ve Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu, açıldığı günden itibaren 100 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. Şanlı zaferin 102. yılında şehitlik müzesi ziyaretçi rekoru kırdı. 2017 yılı Mart ayında şuana kadar Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu’nu ziyaret eden kişi sayısı 3 bini geçti. Öte yandan 18 Mart günü şehitlik müzesini ziyaret eden vatandaş sayısı da 300’e yakın.

Ziyaretçiler duygu dolu anlar yaşıyor

Çanakkale Savaşları’nda şehit olan 2 bin 174 Manisalı kahramanın künyeleri plakalara yazılarak anıtın duvarına çakıldı. Cepheye katılan kahramanların aziz hatırasını yaşatmak amacıyla yapılan çalışma, ziyaretçilere duygu dolu anlar yaşatıyor. Mimarisinde Şanlı Türk Bayrağı’ndan esinlenilen anıt; sergi salonu, diaroma ve amfi tiyatro olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Rus Devlet Sanatçısı Aleksander Samsonov tarafından hazırlanan diorama bölümü ise 3 boyutlu görseller ve ses efektleri ile ziyaretçileri savaş günlerini hafızalarında canlandırarak içlerinde hissetmelerini sağlamaktadır.
En çok şehit veren beşinci İl Manisa
Çanakkale’de en fazla şehit veren beşinci il olan Manisa, Büyükşehir Belediyesi’nin bu önemli eseriyle şehitlerinin adını yaşatıyor. Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu’nda Türk Milleti’nin kahramanlık hikayelerini sergilediklerini belirten Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ergün Aksoy , “Tarihimizde Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları çok önemli bir yer tutmaktadır. Kadın – erkek, çoluk – çocuk, genç – yaşlı demeden her vatandaşımız geri dönmeyi düşünmeksizin işgal kuvvetleri ile çarpışmak için cepheye giderek cansiperane vatanını savundu. Manisalı 2 bin 174 evladımızın şehadet mertebesine ulaştığı savaş alanında şehit ve gazi olan tüm vatan evlatlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Onların aziz hatıralarını Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonumuzda yaşatmaktan da büyük bir onur içerisindeyiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın