Çalışmanın Mitolojisi: Kapitalizm kendine rağmen nasıl ayakta kalıyor? Raflarda

Çalışmanın Mitolojisi: Kapitalizm kendine rağmen nasıl ayakta kalıyor? Raflarda 1

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından siyaset ve ekonomi kategorisinde yayımlanan ‘Çalışmanın Mitolojisi: Kapitalizm kendine rağmen nasıl ayakta kalıyor?’ adlı kitap raflardaki yerini aldı. Londra Şehir Üniversitesi’nde işletme ve toplum profesörü Peter Fleming’in kaleme aldığı kitap, Ebru Kılıç tarafından Türkçe’ye kazandırıldı.

“Çalışmak özgürleştirir” sözü tedavülden kalkmış olsa da, başka bir kılık altında hayatımızı yönetmeyi sürdürüyor. Çalışma ideolojisinin son dönemde iyiden iyiye güçlenip bir “hayat tarzı” haline gelmesinin gerekçelerinden biri, hâlâ hayatta kalmayla ve kaçınılmaz zorunluluklarla karıştırılmasıdır. Peter Fleming kitabında, bu mitin neoliberal aklın büyük dalaverelerinden biri olduğunu ve çalışmak için yaşamak zorunda kalanlara bu ideolojinin kabul ettirildiğini gösteriyor.

Kapitalizmde çalışmanın fazla mesaiden, vardiya eziyetinden, esnek çalışmadan, şirketlerin ikiyüzlü sosyal sorumluluk projelerinden vb. ayrı düşünülemeyeceğini ortaya koyan Fleming, “Ben, İş” fonksiyonu adını verdiği kapitalist dayatmaya karşı yeni bir çalışma perspektifi geliştiriyor. Hastalanmanın da uyumanın da “kapitalizme karşı bir direniş biçimi olarak” görülebileceğini vurguluyor. İnsanca yaşanabilir bir ücret, çalışmanın zorunluluk olmaktan çıkması, devletin ötesine geçen demokratik örgütlenmeler, haftada sadece 3 gün ve azami 20 saat çalışma – hiçbirinin ütopya olmadığını anlatıyor.

Künye Bilgisi:
Çalışmanın Mitolojisi:
Kapitalizm kendine rağmen nasıl ayakta kalıyor?
Fiyat (KDV Dâhil): 22 TL
ISBN: 978-605-9389-40-2
Barkod: 9786059389402
Ürün Sırası: 120
Ana Kategori: Siyaset, Ekonomi
Ebat: 13,5 x 20 cm
Sayfa Sayısı: 263
Kapak Türü: Karton Kapak