Boşanma Avukatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Read Time:3 Minute, 35 Second

Boşanma Avukatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Boşanma avukatı; medeni hukukun alt dalı olan aile hukukunda yaşanan olumsuz durumlar sonucunda yapılacak hukuki işlemleri yapan kişidir. Boşanma avukatı bir dava vekilidir. Halk arasında aile avukatı olarak da geçmektedir.

Evlilik doğal bir oluşum olsa da maalesef bazen karşımıza olumsuz durumlar çıkabilmektedir. Kişiler ufak sorunları kendi aralarında bazen çözebilmektedir. Bazen ise çözülemeyen küçük ve ya büyük problemler olmaktadır. Bu problemler ise bir vekil aracılığıyla çözülebilmektedir.

Çözülemeyen problemler beraberinde boşanmayı getirmektedir. Boşanmak isteyen taraflar süreçte çok yıpranabiliyorlar. Ve süreci sağlıklı bir şekilde yürütmek için boşanma avukatları ile temasa geçmektedirler. Böylece aile hukukuna uygun bir şekilde süreç işleyip sonuçlanmaktadır.

Boşanma Davaları Hangi Mahkemede Görülür?

Boşanma durumu bazen anlaşmalı bazen de çekişmeli olabilmektedir. Boşanmanın nasıl olduğu fark etmeksizin boşanma davası,  aile mahkemeleri tarafından görülmektedir.

Bazen çiftler anlaşmalı olarak boşanmaktadır. Bazen ise taraflardan biri boşanmak isterken diğeri boşanmak istemez. Bu durumda boşanma süreci uzayabilmektedir.

Boşanma sürecinin hızlı ve sağlıklı ilerleyebilmesi için avukat çok önemlidir. İşini bilen ve severek yapan bir avukat her zaman dava sürecini sağlıklı bir şekilde yürütür. Eskişehir boşanma avukatı konusunda oldukça tecrübeli avukatlar mevcuttur. Aile mahkemesinde görülecek bu davalarda kişinin tüm haklarını korumaya yönelik işlemleri uzman bir şekilde yürütecektir.

Boşanma Avukatı Dava Hazırlığını Nasıl Yapmaktadır?

Avukat davayı aldıktan sonra hazırlık sürecine girer. Elindeki olguları, davacının anlattıklarını etraflıca değerlendirip aşağıda sayılacak olan boşanma sebepleriyle bağlantı kurmaya çalışır. Bu boşanma sebepleri;

  • Eşlerden birinin diğerinin hayatına kastedip etmediği
  • Aldatma
  • Eşlerden birinin küçük düşürücü suç işleyip işlemediği
  • Evliliğin eşlerden  biri açısından temelinden sarsılıp sarsılmadığı
  • Eşlerden birinin akıl hastası olup olmadığı

Eşlerden herhangi birinin yukarıda sayılan sebeplerden bir veya birden fazlasını gerçekleştirmesi boşanmaya sebeptir. Bu davalarda en önemli unsur boşanma sebebinin doğru tespitidir. Çünkü hâkim bu davayı sebebe göre inceleyecektir.

Boşanma sürecinin ön hazırlığı ve davamı mutlaka alanında uzman bir avukat ile yapılmalıdır. Eğer sizin de işini iyi yapan bir boşanma avukatına ihtiyacınız varsa mutlaka Evren Demircan sitesinden kaliteli avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma sebepleri doğru bir şeklide tespit edildikten sonra dava açma süreci başlar. Dilekçe yazılmadan tarafların boşanma dışında talepleri de var mı bunlar araştırılır. Müvekkile sorulacak sorular talepleri netleştirir. Bu sorular:

  • Müvekkil çocuğun/ çocukların velayetini talep ediyor mu?
  • Nafaka talebi var mı?
  • Mal paylaşım talebi var mı?
  • Maddi ve manevi tazminat talebi var mı?

Müvekkile sorulacak bu sorular talepler konusunda daha aydınlatıcıdır. Karşılıklı görüşmelerle boşanma sebebi, talepler doğrultusunda dava dilekçesi yazılır. Ve avukat dosya hazırlama sürecine başlar. Dosya da davaya dair delillerin olması gerekir. Delil olarak tanık beyanına dayanılırsa tanığın tüm bilgileri dosyaya eklenmelidir. Dosya hazır edildikten sonra adliyede dava harç ve giderlerini vezneye ödenerek dava açılmış olur.

Boşanma Davası Kaç Yıl Sürer?

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olarak sürmektedir. Bu davalarda süreç birbirinden farklı olmaktadır. Çekişmeli boşanma davalarının ortalama 1 ile 2 yıl sürebilmektedir. Anlaşmalı boşanmalar ise daha kısa sürede sonuçlanır.

Davanın kısa veya uzun sürmesinde en önemli etken davaya hazırlık süresidir. Sürece iyi  hazırlanan, delilleri ayrıntılı bir şekilde toplayan avukatlarla davalar daha kısa sürede sonuçlanır. Mahkeme esnasındaki savunma da çok önemlidir. Boşanma sebebi çerçevesinde toplanan deliller eşliğinde yapılan savunma daha kısa sürede sonuca götürmektedir. Ayrıca hâkimin müzekkere göndermesi de davayı daha kısa sürede sonuçlandırabilir.

Boşanma Avukatı Ücretleri Ne Kadardır?

Avukatlar  davaları belli bir ücret karşılığında almaktadırlar. Bu ücreti belirleyen ise anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanma olmasıdır. Çekişmeli davalarda ücret biraz daha fazla olabiliyorken anlaşmalı davalarda daha az bir ücret olmaktadır.

Eskişehir avukat ihtiyacınız olduğunda bütçenize uygun, size en iyi hizmeti verecek olan avukatlar mevcuttur.  Uygun fiyata avukat bulup dava sürecini olumsuzluklarla geçiren bir çok kişi vardır. Hatta bunu dava başlamadan önce anlayıp hemen daha kaliteli bir avukat arayışına girenler de vardır. Bu yüzden zaten yıpratıcı olan bu süreci iyice çekilmez hale getiren çalışmalardan uzak durmak en sağlıklısı olacaktır.

Boşanma Avukatının Görevi Ne Zaman Sona Erer?

Hukuken boşanma avukatının görevi, hak ve borçlar tespit edilip taraflar arasındaki uyuşmazlık kesin olarak sona erdiğinde bitmiş olur. Bazı durumlarda müvekkilin isteğine bağlı olarak mahkeme sonucunda verilen kararların kesin olarak gerçekleşmesiyle de sona erdiği görülmektedir.

Aslında davanın öncesi, dava süreci ve sonrası aşamalarının tamamının avukat eşliğinde sürmesi müvekkil açışından daha avantajlıdır. Dava sonuçlanıp haklarını hemen alamayan müvekkiller de olduğu için bu durumun önüne geçilmiş olmaktadır. Siz de kaliteli bir avukatlık hizmeti almak isterseniz Evren Demircan sitesinden ayrıntılı bilgi alıp bu zorlu süreçte size en iyi desteği sağlayacak boşanma  avukatından destek alabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Nusret’in hayatı film oluyor
Next post Marvel, ilk Müslüman kahramanı