Bebek Sahibi Olanlara Özel Müjde Verildi! Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Read Time:1 Minute, 55 Second

Bebek Sahibi Olanlara Özel Müjde Verildi! Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımı devlet tarafından, doğum yapan anneye maddi bir destek sağlamak için ödenen cüzi miktarda bir para yardımıdır. Doğum yapan annelerin bu süreçte kendisi ve bebeği için ilk etapta oluşacak ihtiyaçların karşılanması için devletin yürütmekte olduğu sosyal politika desteklerinden bir tanesi olan doğum yardımı anneler tarafından nasıl alınacağı ve başvurulacağı merak edilen bir konu bu yazımızda bütün aşamaları başlıklar halinde ele alarak en anlaşılır şekilde size aktaracağız.

Halk arasında “Çocuk Yardımı” olarak bilinen doğum yardımı 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşen “canlı doğumlar” için geçerlidir. Annenin bu yardımdan yararlanması için Türk vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması gerekir eğer anne Türk vatandaşı değil fakat baba Türk vatandaşı ise aile gene de bu yardımdan yararlanabilir.

Doğum Yardımı Ücreti Nedir?

Doğum yardımı ücreti, ilk doğan çocuk için 300 TL, ikinci doğan çocuk için 300 TL, 3 ve üzeri tüm canlı doğan çocuklar için 600 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum Yardımına Nasıl Başvurabilirim?

Doğum yardımı başvuru gerçekleştirmek isteye kişi, çocuğun doğumunun ardından nüfus müdürlüğüne kaydının yaptırılmasından sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” doldurularak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılabilir. Kamu da çalışan kişiler ise çalışmakta olduğu kuruma başvurmalıdır. Yurtdışında yaşayanlar ise Büyükelçilik ve Konsolosluklar aracılığı ile başvuru işlemini gerçekleştirebilirler.

Başvuru Evrakları

Doğum yarımını almak için belirli evrakları doldurmuş olmanız gerekiyor, bu evrakların eksiksiz olması yardımdan yaralanabilmeniz için elzem noktalardan birisi. Evraklardan ilki doğan bebeğin kimlik kartı, devletimiz sadece doğum sonrası hayatta kalan çocuklar için bu yardım ödeneğini sunmakta çocuğun TC devletine ait bir kimlik kartının çıkarılmış olması gerekiyor, başvuru için ikinci istenen evrak ise yardımı alacak ebebeynin yani anne ya da babın kimlik kartı, ayrıca yazımızın ilerleyen aşamasına koyacağımız Aile, Çalışma ve Sosyal Yardım İl Müdürlüklerinden alacağınız Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin de eksiksiz doldurulması gerekiyor.

Doğum Yardımı Sorgulama

Doğum yardımını Türkiye Cumhuriyeti’nin sunduğu elektronik bir hizmet olan e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet’e bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Doğum Parası” yazarak sitenin size sunmuş olduğu seçenekler arasından “Doğum parası sorgulama” seçeneğine tıklayarak işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz fakat bunun için bir PTT’den bir E-devlet kaydı oluşturmuş olmanız gerekiyor eğer buna sahip değilseniz Bakanlıkların ‘183’ ve ‘144’ numaralı çağrı merkezlerini arayarak gerekli adımlar sonrasında başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kaynak: https://piyasaguncel.com/dogum-yardimi-nasil-alinir_7305.html

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Yörük Bürokrat görevine iade edildi
Next post Kuklalar, Madama Butterfly Operası için hazırlanıyor