“Balkanlardan Mektup Var” sergisi sanatseverlerle buluştu

Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi’nde, “Balkanlardan Mektup Var” sergisi sanatseverlerle buluştu.

0
539
views

)-“Müzede Sergi” başlığıyla düzenlenen “Balkanlardan Mektup Var II” sergisi Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Şükran Tümer’in el emeğinden oluşan “Balkanlardan Mektup Var ”sergisinin açılışına EÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Erdal Çil, EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Hakan Cevher, akademisyenler ve sanatseverler katıldı.

Serginin açılışında konuşan Şükran Tümer, “ Balkan giysilerinin modernize edilerek günümüze uyarlanıp, alternatif tasarımlar hazırlamak üzere çıkış noktası olan bir tez çalışmasının ürünüdür sergimiz. Geleneksel ve yerel gömlek formlarını aldık, onlardan yola çıkarak kalıplarını, dikiş özelliklerini hazırladık. Bu tez çalışmamda özellikle Balkan çalışmalarının olmasının sebebi benim Balkan doğumlu olmamdır. Ayrıca dönüp baktığımız zaman Balkanlar ve Anadolu’nun birbiri ile çok sentez olması, çok eşleşmesi ve çok fazla ortak noktada buluşmasıdır. Yöresel ve yüzde yüz keten kumaşlar üzerine iğne oyalarının el işçiliğini tel kırma, özellikle kasnak nakışı şeklinde dikiş ayrıntılarını kullandık.

Kumaşları Ödemiş yöresinin kumaşlarından seçtik. Koleksiyonumuzu daha da arttırmak istiyoruz. Müzede ki her kumaşı ayrıntısına kadar inceleyerek günümüze uygun, daha modern koleksiyonlar hazırlamayı da düşünüyorum” dedi. Sergi 14 Nisan tarihine kadar açık kalacak.