Balkan sanatını yansıtan sergi ziyaretçilerini bekliyor

Balkan sanatını yansıtan sergi ziyaretçilerini bekliyor 1

Farklı kuşaklardan Balkan sanatçıları bir araya getiren “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” coğrafyayı sanat ve kültürle ilişkilendirirken, “Mersad Berber: Bir Bosna Alegorisi” 2012 yılında hayatını kaybeden sanatçının eserlerini, ölümünden beş yıl sonra sanatseverlerle buluşturuyor.

Pera Müzesi’nin Lübliyana Müzesi ve Galerileri iş birliğiyle düzenlediği “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi bir doğa olayı üzerinden biçimleniyor: Rüzgâr. Maja Bajević, Braco Dimitrijević, Vadim Fiškin, IRWIN, Laibach, Mladen Miljanović, Ivan Moudov, OHO, Dan Perjovschi, Mladen Stilinović, Ulay ve Sislej Xhafa gibi sanatçıların kendilerini çevreleyen sosyal, politik ve kültürel izlenimlerine yer veren sergi, videodan fotoğrafa, çizimden yerleştirmeye farklı mecralardan çarpıcı eserleri bir araya getiriyor. Lübliyana Müzesi ve Galerileri’nde sanat yönetmeni olarak çalışan Alenka Gregorič ile Ali Akay’ın küratörlüğünde düzenlenen sergi ile birlikte İstanbul kenti, zamanlar ve kültürlerin karşılaşmasına sahne olurken, bize Balkan geçmişimizi hatırlatacak bir düşünme alanı yaratıyor.

“Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında 5 Mayıs Cuma günü saat 18:30’da sanatçı Jasmina Cibic “Arzuyu İnşa Etmek” başlıklı bir konuşma gerçekleştiriyor. Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşen konuşma, sanatçının sergide yer alan Pavyon ve Arzuyu İnşa Etmek işlerinin yanı sıra, eserlerinde ön plana çıkan ulus inşası ve iktidarın temsiliyle ilişkilenmesi gibi temalara odaklanıyor.

Pera Müzesi, Mersad Berber’in (1940-2012) ifade gücü ve yeteneğini yansıtan, onu çağdaş Avrupa ve dünya sanatının bir parçası haline getiren eserlerini bir araya getiriyor. Büyük boyutlu ve karışık teknikler kullandığı eserleriyle tanınan Mersad Berber’in Avrupalı usta sanatçılardan ilham alan eserleri, özgün temaları ve yenilikçi kompozisyon anlayışıyla diğerlerinden farklılaşıyor. Küratör Aida Abadžić Hodžić, ülkesinin çok katmanlı kültürel tarihini tüm karmaşıklığıyla yansıtan resimleriyle Mersad Berber’i, “yerel sanat ortamını dünyadaki eğilimlere açan genç grafik sanatçıların oluşturduğu neslin öncüsü” olarak tanımlıyor.

Her iki sergi de 7 Mayıs Pazar gününe dek görülebilir.
Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00-19:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 12:00- 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzede Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! “Uzun Cuma”larda müze 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba”. “Genç Çarşamba” günleri tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

Jasmina Cibic Hakkında
Sloven sanatçı Jasmina Cibic, 1979 yılında Lübliyana’da doğdu. Kariyeri boyunca çeşitli uluslararası kurumlarda çok sayıda sergi düzenledi. Seçili sergileri arasında: MSU Zagreb, MSU Belgrad, Ludwig Müzesi Budapeşte, MNHA Lüksemburg ve California College of the Arts bulunuyor. Son dönemde filmleri Pula Film Festivali, HKW Berlin, Les Rencontres Internationales Paris ve Dokfest Kassel ve Kopenhag Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi.