Balkan panorama film festivali’nin onur konuğu hollywood yıldızı

Balkan panorama film festivali’nin onur konuğu hollywood yıldızı 1

15 – 21 Ekim 2020 tarihler arasında Buca Belediyesi’nin himayesinde İzmir’de gerçekleşecek olan 6. Balkan Panorama Film Festivali’nin bu yılki Onur Konuğu Rade Serbedzija. Ülkemizde özellikle Milcho Manchevski’nin yazıp yönettiği ‘Yağmurdan Önce’ (BeforetheRain) filmiyle tanınan Hırvat oyuncu kuşkusuz ki Balkanların Hollywood’a armağan ettiği en tanınmış ve en başarılı oyunculardan biridir. Ünlü oyuncunun filmografisinde 150’nin üzerinde uzun metraj film ve 40’ın üzerinde dizi yer almaktadır.

Rol aldığı filmler arasında ‘Gözü Tamamen Kapalı’ (EyesWideShut), ‘Kapışma’ (Snatch), ‘Görevimiz Tehlike’ (Mission: Impossible), ‘Batman Begins’ (Batman Başlıyor), ‘X:First Class’ (X-Men:Birinci Sınıf), ‘Space Cowboys’ (Uzay Kovboyları), ‘Aziz’ (The Saint), ‘Avrupa Muhabbeti’ (EuroTrip)  ve ‘Stigmata’  gibi örnekler bulunuyor. StanleyKubrick, DanyBoyle, ClintEastwood, PhillipNoyce, VanessaRedgrave ve TomCruise gibi isimlerle çalışmış olan oyuncu Ekim’de İzmir, Buca’da seyirciyle buluşacaktır.

BAŞVURULAR 19 HAZİRAN’DA BİTİYOR

14 Balkan ülkesini kapsayan festival uzun metraj , kısa metraj kurmaca ve belgesel filmlerin başvurularını kabul etmeye devam ediyor. Yarışma veya yarışma dışı program başvuruları festivalin resmi sitesinden online ve ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Resmi başvurularönümüzdeki Cuma,19 Haziran 2020’de sona erecektir.Ön Jüri tarafından değerlendirilecek olan başvuru sonuçları ise 20 Temmuz 2020 tarihine kadar festivalin resmi sitesinde ilan edilecektir. 

FESTİVALDE 4 DALDA EN İYİ FİLME ÖDÜL VERİLECEKTİR

•    Sarı ŞemsiyeUlusalUzunMetraj Film Yarışması (25.000 TL)
•    Sarı ŞemsiyeUluslararasıUzunMetraj Film Yarışması (5.000 Avro)
•    Sarı ŞemsiyeUlusalKısaMetraj Film Yarışması (5.000 TL)
•    Sarı ŞemsiyeUluslararasıKısaMetraj Film Yarışması (1.000 Avro)

YarışmalarınkazananlarıyukarıdabelirtilenparaödülüveSarı Şemsiyeödülheykelciğiileödüllendirilecektir.AyrıcaJüriüyelerininuygungördükleri her daldaSarı ŞemsiyeJüriÖzelÖdülü’nü de verebilecektir.