Baksı 5. Öğrenci Sanat Şenliği heyecanı başladı

Baksı 5. Öğrenci Sanat Şenliği heyecanı başladı 1

Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, “Baksı, bu topraklarda yaşamayı bir sevinç haline getirmek hedefiyle kuruldu. 5. yılda daha geniş bir coğrafyaya ulaşmayı başardık, gelecek yıl tüm Türkiye’yi şenliğimize dahil edeceğiz” dedi.

Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 kilometre dışında, sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 67 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, düzenlediği etkinliklerle adından söz ettirmeye devam ediyor.
Baksı Müzesi tarafından organize edilen ve bu yıl “Nehir ve Çocuk” temasının işleneceği Öğrenci Sanat Şenliği’nin beşincisi için tüm hazırlıklar tamamlandı.
Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından bölgedeki yetenekli çocukları saptayarak yaratıcı potansiyellerinin sanat ve tasarım dünyasına kazandırılması amacıyla düzenlenen “Bayburt Baksı Müzesi 5’inci Öğrenci Sanat Şenliği” bu yıl ilk olarak Bayburt dışında İspir ve Pazaryolu’ndan öğrencilerinde katılımları ile gerçekleşecek. 35 öğrencinin katılımı ile 11-14 Mayıs tarihlerinde atölye çalışmaları, 14 Mayıs tarihinde ise burs töreni gerçekleşecek.

Çevre bölgelerdeki tüm öğrencilere açık olan şenlik kapsamında, öncelikle çocuklardan resim dosyalarını paylaşmaları istendi. 26 Nisan’da yapılan jüri toplantısında yapılan değerlendirme sonucunda 35 çocuk 3 gün Baksı Müzesi’nde atölye çalışmalarına katılma şansı yakaladı. Çocuk eğitim uzmanı Elvan Ekren ile çalışan öğrenciler şenlik boyunca atölyede ortak çalışma gerçekleştirecek.

Şenliğin kapanış ve burs töreni ise 14 Mayıs Pazar günü Baksı Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Günün sonunda öğrencilerin 3 gün boyunca atölye çalışmalarında hazırladıkları eserlerden oluşan sergi gezilecek.

Kendi sınırlarını aştı
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Müze Ödülü’nü, 22 ülkeden 37 müzeyi geride bırakarak kazanmayı başaran Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, “Baksı kendisini sadece seyirlik bir müze olarak sınırlamıyor. Bölgede yaşayan insanlara imkânlar sağlayan, eğitim veren, o topraklarda yaşamayı bir sevinç haline getirmek isteyen bir müzedir” dedi. Bugüne kadar 100 öğrenciye burs imkânı sağladıklarını belirten Prof. Dr. Koçan, “Geçtiğimiz yıl ulaştığımız coğrafyamızın alanını genişletme kararı aldık. Erzurum, Erzincan, Rize, Trabzon ve Artvin illerini de kapsayacak şekilde 130 öğrenciye burs vermeyi hedef koyduk. Bu yıl Pazaryolu ve İspir’den çok yetenekli öğrencilerimiz şenliğimize katılıyor. Çocuklarımızı bu yıl İstanbul’a da götüreceğiz. Gelecek yıl yeni bir aşamaya geçiyoruz. Baksı Öğrenci Şenliği önümüzdeki yıl Türkiye çapında planlanıyor. Bununla birlikte yeni bir öğrenci akademisi oluşturma çalışmalarımız da sürüyor” diye konuştu.