“Babil’e Bir Melek İniyor” sahnelendi

“Babil’e Bir Melek İniyor” sahnelendi 1

Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen “Babil’e Bir Melek İniyor” adlı tiyatro oyunu Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde izleyiciyle buluştu. Ege Üniversitesi öğrencileri oyuna yoğun ilgi gösterdi.

BABİL’E BİR MELEK İNDİ
Babil’e bir melek inmesi ve ardından yaşanan komik olayları konu alan tiyatro oyunu Kral Nebukadnezar ve dilenci Akki arasında geçen komik diyalogları seyirciye sunuyor.
Tiyatro oyunu belirsiz bir zamanda Babil kentinde geçiyor. Babil devletinin kralları Nebukadnezar ve Nemrut, taht için sürekli mücadele eder. Bu mücadelede tahta oturan kral, oturamayan ise diğerinin ayak taburesi olur. Bütün dünyayı fetheden Nebukadnezar, mutlak bir sosyal devlet kurmak için özel teşebbüsler ile mücadeleye girer. Bu kapsamda dilenciliği yasaklar. Bütün dilenciler devlet hizmetine girer, yalnızca Akki adındaki bir dilenci bunu reddeder.

Nebukadnezar, dilenci kılığına girerek Akki’yi ikna etmeye çalışır. Bu sırada tanrı yeni yarattığı Kurrubi’yi, dünyadaki en zavallı insana verilmek üzere, melekleri vasıtasıyla dünyaya gönderir. Bir yerine iki dilenci ile karşılaşan melekler, Akki’yi daha yetenekli bularak, Kurrubi’yi daha zavallı olan, dilenci kılığındaki Nebukadnezar’a verirler. Tanrı lütfunun “kral”a değil de en zavallıya verilmesine içerleyen Nebukadnezar Kurrubi’yi Akki’ye verir. Ve güzeller güzeli Kurrubi’yi elde etmek için tüm Babil yarışa girer.