Avukat Murat Aydar Avukatsız Boşanma Davası Yürütmenin Zorluklarını Değerlendirdi

Read Time:1 Minute, 38 Second

Avukatsız Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Hukukumuz, bireylerin davaları avukat olmaksızın açıp takip edebilmelerine imkân sağlar niteliktedir. Fakat Türk hukuk sistemindeki davaların ekseriyetinde olduğu gibi ister anlaşmalı olsun ister çekişmeli olsun boşanma davaları oldukça ciddi hukuk bilgisi ve tecrübesi istemektedir. Zira süreç içerisinde dilekçeler, deliller, tanıklar gibi uzmanlık isteyen birçok karmaşık husus bireyleri beklemektedir. Birey hak kaybına uğramak istemiyorsa avukatsız boşanma seçeneği değil, hukuka hâkim ve tecrübeli bir avukat seçeneğini değerlendirmelidir. Bu ihtimallere rağmen avukatsız boşanma davası açmayı tercih eden bireyler için davaların nasıl açılacağına dair usullere Avukat Murat Aydar değindi.
Avukatsız Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Resmi olarak yollarını ayırma kararında mutabık kalan çiftler boşanma davası için, davanın açılacağı adliyede yetkili mahkemeye başvuru gereklidir. Yetkili mahkeme Aile Mahkemesi olup Aile Mahkemesi’nin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesi yetkilidir. İlgili mahkeme, taraflardan birisinin yerleşim yeri veya son altı ay boyunca beraber yaşadıkları yerdeki Aile Mahkemesi’dir.
Mahkeme yeri tespit edildikten sonra gerekli harçlar tamamlanır ve usulüne uygun yazılan üç nüsha dava dilekçesi ilgili mahkemeye sunularak dava açılması talep edilir. Bir nüsha bireyin kendisinde bir nüsha mahkemede bir nüsha da boşanmak istediği eşinde olacak şekilde gönderilecek başvuru yapılacaktır. Bu durumda başvuru sonrasında bildirilmiş delillere, tanıklara ve evraklara göre değerlendirilip tespit edilecek harçların peşin olarak yatırılması ile dava açılacaktır. Buradaki giderler her yıl değişmekte olup davadan davaya farklılık gösterecektir.
Söz konusu boşanma niteliği itibarıyla çekişmeli ise burada yazılacak dilekçe oldukça mühimdir. Dilekçenin hazırlanmasında yapılan bir hata bir hak kaybına yahut geri dönüşü mümkün olmayan zararlara sevk edebilir. Bu nedenle avukatsız çekişmeli boşanma davasının gerçekleşmesi bireyin aleyhine sonuç doğurabilir Boşanma Avukatı . Avukat Murat Aydar olarak önerim her işte uzmanına başvurmak olduğu gibi boşanma gibi ciddi ve önemli bir süreçte de uzman ile hareket etmek yönündedir. Zira bu konuda herhangi bir bilgisi olmayan kişilerce yazdırılan veya kulaktan dolma bilgilerle yazılan birçok dava dilekçesi baştan reddedilmektedir. Bilindiği gibi reddediliş boşanma davası üzerine tekrar aynı gerekçe ile üç yıl içinde dava açılamayacaktır ki bu kaide ede avukat ile anlaşmanın ne derece önemli olduğun vurgular niteliktedir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Ünlü Hollywood Yıldızı MİLA KALİ’nin doğum günü partisi Gündemi sarsdı!
Next post Kombi Arızası