Aliağa’da kütüphane haftası etkinlikleri başladı

Aliağa’da kütüphane haftası etkinlikleri başladı 1

Türkiye’de her yıl mart ayının son haftasında kutlanan ‘Kütüphaneler Haftası’ yurt genelinde olduğu gibi İzmir’in Aliağa ilçesinde de çeşitli etkinlikler ile kutlanmaya başlandı.

Türkiye’de ilk kez 1964’te, kasım ayının son haftası kutlanan Kütüphaneler Haftası, Türk Kütüphaneciler Derneği kararıyla 1971’den bu yana her Mart ayının son Pazartesi günü başlayan hafta da kutlanıyor. Kütüphaneler haftasında düzenlenen etkinlikler ile öğrencilerde okuma alışkanlığının ve kitap sevgisinin arttırılması amaçlanıyor.

MİNİK ÖĞRENCİLERDEN NADİR NADİ KÜTÜPHANESİ’NE ZİYARET

Bu yıl 53’üncüsü kutlanan Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında Aliağa Belediyesi Nadir Nadi Kütüphanesi minik öğrencilerin ziyaret akınına uğruyor. Kütüphaneyi ziyaret eden Helvacı İlkokulu ve Özel Aliağa Toprak Anaokulu öğrencileri kütüphane ortamı ile tanışarak kitapları birebir yerinde inceleme fırsatı buldu. Minikleri kitapların dünyası ile buluşturan etkinliğe; Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, Aliağa Belediyesi Sosyal, Kültürel ve İdari İşler Müdürü Burak Akçaoğlu, öğrenciler ile öğretmenler katıldı.

Kütüphane ziyaretindeHelvacı İlkokulu Müdürlüğü’nün ‘Kütüphaneler Haftası’ kapsamındadüzenlediği; resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.Derece alan şiir ve kompozisyonların okunduğu programda öğrenciler ödüllerini Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt’un elinden aldı.Ziyarette bulunan öğrencilere meyve suyu ve kuru pasta ikramı da yapıldı. Etkinlik sonunda minik öğrencilere Aliağa Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Güzelhisar Kitabı’ ve ‘Aliağa’nın Antik Kentleri’ kitapçığı hediye edildi.

HİLAL YAŞAR: KİTAPLAR ÇOCUĞUN YARATICILIĞINI GELİŞTİRİR

Öğrencileri küçük yaşta kitap ile buluşturmayı amaçladıklarını belirten Aliağa Belediyesi Nadir Nadi Kütüphanesi Müdürü Hilal Yaşar, “Kitaplar çocuğun yaratıcılığını geliştirir. Küçük yaşta kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ileriki dönemlerde okul başarısının artmasını sağlar. Kitap okumak çocuğun dünyayı tanımasına ve genel kültürünün artmasına destek olur. Çocukların kendilerini internet dünyasına çok fazla kaptırmamalarını daha çok kitaplarla haşır neşir olmaları tavsiye ediyorum. Bizim de bu gibi etkinlerdeki asli amacımız çocuklara kitap sevgisini aşılamak ve onlara kitapları sevdirmektir” dedi.

Bir cevap yazın