6 bin yıllık tarih Kaş Sualtı Sanat Parkı’nda

Read Time:59 Second

Antalya’nın Kaş ilçesinde kısa süre içinde hizmete girecek Kaş Sualtı Sanat Parkı, ilçedeki dalış turizmine yeni bir alternatif olacak. Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, “Bu projenin dünyada yaklaşık 15 örneği var. Bizimkini ayıran bir özellik var. 6 bin yıl önce bu topraklardan kaçırılan eserleri, suyun altı ile buluşturuyoruz” dedi.

Kaş Kaymakamlığı koordinasyonunda, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Kaş Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi’nin katkıları ile ‘Kaş Sualtı Sanat Parkı’ kuruluyor. 2016 yılından bu yana yürütülen projede amaç, eko turizm faaliyetleri kapsamında Kaş’ta dalış turizminin geliştirilmesi, dalış turizminde yeni bir cazibe merkezi oluşturulmasının yanına mevcut dalış noktalarındaki baskıyı azaltarak, deniz canlılarının üremesi için yeni bir yaşam alanı oluşturmak.

Kaş’ın hemen karşısındaki Limanağzı’nda yaşama geçirilen Kaş Sualtı Sanat Parkı’nda 58’i heykel, 600’ü amfora olmak üzere 658 obje yer alıyor. Heykeller içinde Nereid su perisi, sütun, Poseidon atı, Poseidon, Bellerophon ve Chimera Efsanesi Heykeli bulunuyor.

6 faklı bölgeyi temsilen 100 Kıbrıs, 100 Kios, 100 Sakız, 100 Knidos, 100 Miletos ve 100 Geç Rodos Adalarını temsil eden 600 amfora yer alıyor. Kaş Sualtı Sanat Parkı, 200 metre çapında bir alanı kaplıyor. Kıyıya 100 metre uzaklıktaki alana bir yıldız bröveli dalgıçlar dalış yapabilecek.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Johnny Depp iptal kültürü için uyarıyor: “Kimse güvende değil”
Next post Göbeklitepe’nın ismi değişiyor mu?