40 yıldır simit satar gibi altın satıyor

Read Time:1 Minute, 8 Second

Çanakkale’nin Yenice ve Balıkesir’in Balya ilçelerinde halk pazarlarında seyyar olarak tezgah açan Ertuğrul Müftüoğlu, 40 yıldır baba mesleği olan sarraflık mesleğini sürdürüyor.

Yenice bölgesinde tütün ve biber ekimi zamanlarında vatandaşların veresiye aldıkları altınları hasat zamanı ödediklerini belirten Müftüoğlu, “Bu yöreyi yıllar önce babam alıştırmış. Sezondan sezona, tütün parasından biber parasına bu bölgede para döner. Herkes birbirini tanıdığı için güvenle alış veriş yapılır” dedi.

Genelde 22 ayar ürünler sattığını söyleyen Müftüoğlu, düğünler için bilezik, yatırım aracı olarak 2,5’luk ata lirası ve çeyrek altın talep edildiğini söyledi.

“YOLLARDA KURŞUN ATANLAR OLDU”

Mesleğin son temsilcileri olduklarını ve büyük risk taşıdıklarını belirten Müftüoğlu, “Birkaç seneye kadar biz de dükkanları sabitleştiririz. Mesleğin tadı kaçtı, sokaklarda altın satmak zor. Riskleri çok. Yollarda silahla önümüze geçenler, kurşun atanlar oldu. Bunları ben yaşadım iki defa. Allah’a şükür malımızı, canımızı gasp ettirmeden, sağlığımızı kaybetmeden işimizin başındayız yine. Mecburuz, buralar küçük yer. Allah bereket versin karnımızı doyuracak kadar üç beş kuruş bir şeyler oluyor” ifadelerini kullandı.

Veresiye satışların düzenli bir şekilde ödendiğini söyleyen Ertuğrul Müftüoğlu, şunları kaydetti:

“Kalkım ve yakın köylerdeki halkımıza vatandaşlarımıza bir iki aylık veresiye altın verebiliyoruz. Çeyrek altın ihtiyaçlarını görebiliyoruz. Çünkü biber sezonunda biberlerini sattıklarında gelip ödemelerini yapıyorlar. Bu şekilde halkla iç içeyiz. Böyle olmasa ticaret olmuyor. Eylül ayına kadar idare ediliyor. Eylül ayının sonunda kırmızı biberini ve domatesini toplayan, satan ödemelerini bize yapıyor. Bu çark bu şekilde devam ediyor.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Araştırmacılar, başarının formülünü buldular
Next post Hrant Dink Ödülleri sahiplerini buldu