26. İFSAK Ulusal Kısa Film başlıyor

26. İFSAK Ulusal Kısa Film başlıyor 1

İFSAK 40. Ulusal Kısa Film Ve Belgesel Yarışması’na katılan filmler bu yıl İfsak sinema biriminden Berna Kuleli ,kısa film yönetmeni geçen yılın yarışmasında kurmaca dalında Sonsuz filmiyle en iyi film ödülünü alan Murat Çetinkaya ve yapımcı Sadik İncesu tarafından izlenerek ön elemeyi geçen filmler belirlendi.

Ön elemeyi geçen filmler yönetmen Yeşim Ustaoğlu tarafından değerlendirilerek en iyiler belirlenecek.

En iyi kurmaca, en iyi belgesel, en iyi canlandırma, en iyi deneysel dallarında ödül alan filmler 1 Mart 2020 Pazar günü Sainte – Pulcherie Fransız Lisesi’nde yapılacak ödül töreninde açıklanacak. Ödül töreninin ardından bu yıl ödül alan filmlerin gösterimi de Sainte – Pulcherie Fransız Lisesi’nde yapılacak.

Ön elemeyi geçen filmlerin listesi İFSAK ‘ın web sayfası olan ifsak.org.tr ‘den alınabilir.

Bu yıl festivalin uluslararası kanadını İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali direktörü Hilmi Etikan’ın seçkisi ve Selanik Uluslararası Kısa Film Festivali’nden Yiannis Zachopoulos’un seçkisiyle oluşturduk. Bu anlamda festivalimiz her iki festivalle de işbirliği yapmaktadır.

Selanik Uluslararası Kısa Film Festivali seçkisinde son dönemde uluslararası kısa film festivallerinde ilgiyle izlenen kısa filmler var.

Selanik Uluslararası Kısa Film Festivali TISFF 2007 yılında asıl mesleği mühendislik olan ve Selanik’te bir video kiralama dükkanı olan sinemaya sevdalı Yiannis Zachopoulos tarafından kuruldu. Festival gösterime aldığı kısa filmlerle sinema sanatına katkı yapmayı hedeflemektedir. Festival programında yer alan kısa filmler diğer önemli kısa film festivallerinin programında da yer almakta ve ayrıca CEZAR, OSCARS, EFA gibi ödüllere aday gösterilmekte ya da bu ödülleri alan filmler olmaktadır. 2010 yılının Kasım ayında Yunan Türk Dialog Kısa Film Festivali de bu festival kapsamında düzenlenmiştir.

Clermont – Ferrand Kısa Film Festivali 2020 En İyi Film ödülü OLLA

Bu bölümün bir diğer ilgi çekici filmi ise oyuncu Ariane Labed’in Olla isimli kısa filmi. Olla , 31 Ocak – 8 Şubat 2020 ‘de gerçekleşen Clermont – Ferrand Kısa Film Festivali’nde en iyi film ödülü de dahil bir çok ödül aldı. Ariane Labed oyuncu olarak 2010’da Yunanistan sinemasının genç yeteneklerinden Athina Rachel Tsangari’nin Attenberg isimli filminde başrol oynamıştı. Yönetmen Ariane Labed ilgi alanları tiyatro ve dansı daha önce Attenberg’deki oyunculuğunda olduğu gibi yönetmenliğini yaptığı OLLA’da da kullanıyor. Engellerin karşısında güçlü kalmaya çalışan bir bedeni anlatmayı hedefleyen yönetmen filminde fazla diyalog kullanmıyor. Amacının Olla’daki dans sahnesinin filmin kadın karakterinin dünyayla olan ilişkisini herhangi bir sözlü anlatımdan çok daha iyi vermek olduğunu söylüyor. İzleyiciyi belirsizlik içine itmek istediğini de belirten yönetmen bedenlerin karşılıklı ilişkisinden, etkileşiminden etkilendiğini belirtiyor. Bir kurban olacakken izleyiciyi yanıltarak kendini yeniden keşfeden bu kadının hikâyesi bu karakter üzerine gelişen filmde yönetmen, yabancı olmak, kadın olmakla ilgili konulara bir yandan da eğlenceli bir sinema diliyle değiniyor.

Yeni dönem Yunanistan sinemasının dikkat çeken yönetmenlerinden Yorgos Lanthimos’un Kısa Filmi NIMIC de festivalde

Selanik Uluslararası Kısa Film Festivali seçkisinde yeni Yunan sinemasının dikkat çekici örneklerinden Lobster ve Kutsal Geyiğin Ölümü gibi filmleriyle yerli izleyicinin de yakından tanıdığı Yorgos Lanthimos’un NIMIC isimli kısa filmi de var. Ünlü yönetmen çektiği uzun metraj filmlerinin arasında filmografisine oldukça yoruma açık NIMIC’i de ekledi. Yönetmen ilgi çeken bir fikir ve konseptten yola çıkarak çektiği bu kısa filmde filmin çekimi sırasında da oldukça yaratıcı bir özgürlük içinde hareket ettiğini söylüyor. Kutunun dışına davet edilerek düşünmek ve ilham veren fikirlerle mücadele etmek her zaman çok iyidir diyen yönetmen NIMIC’te bir çellistin metroda karşılaştığı bir kişiyle yaşadıklarını işliyor. Onunla beraber metrodan inen bu kişi , çellisti her izleyicinni kafasında yeni bir film yaratacağı noktalara götürüyor.

24.Atina Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Genç Yönetmen ödülünü alan Lia Tsalta’nın The Forest – Orman filmi günümüzün en önemli sorunlarından çevre konusuna ironik bir dille değiniyor. Bir turist rehberi şehrin tarihi yerleri yerine turistlere bir alışveriş merkezini ve bunun içindeki bitkileri şehrin nefes alınacak hatta spor yapılacak yeri olarak gösterirse diye başlayan film sonunda yapay bir dağ yapımına kadar gidiyor. Doğanın neredeyse tümüyle yok edildiği şehirde kalan tek orman acaba bir çocuğun nefes almasına yetecek midir ?

Senaryosu 2015 yılında 38. Drama Kısa Film Festival’nin Pitching Lab in Greece bölümünde ödül alan Manolis Mavris’in Maneki Neko isimli ikinci kısa filmi bu seçkinin bir diğer filmi. Filmde bir taksiyi paylaşan iki yabancının takside yaşadıkları aynı zamanda bir ilişkinin anatomisini de oluşturmaktadır.

Bu bölümün diğer filmlerini Georges Danopoulos’un Atina genelevlerinde hayatını geçirmiş bir fahişe olan Rita’yı kendi sesiyle anlattığı belgeseli RITA, Eylül ayında Drama Kısa Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan Michael Demetrius’un CLOUD, Chris Paraskevas’ın aynı oyunda rol alan bir aktörle aktrisin arasındaki ilişkileri anlattığı VALENCIA filmleri oluşturuyor.