24. İzmir avrupa caz festivalinde son hafta

24. İzmir avrupa caz festivalinde son hafta 1

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın(İKSEV), İzmir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla düzenlediği 24. İzmir Avrupa Caz Festivali kapanış haftasına girdi. 18 Mart 2017 Cumartesi günü bitecek Festivalin son haftasında dört konser, bir atölye, bir seminer ve bir film gösterimi var.
14 Mart 2017 Salı günü AASSM Küçük Salonda İsviçreli trompet sanatçısı MatthiasSpillmann’ın alto saksafoncu RetoSuhner, piyanist MarcMéan, basçı RaffaeleBossard ve davulcu DominicEgli ile kurduğu ve “İsviçre Cazının önemli Olayı” olarak nitelendirilen MatthiasSpillmann – Mats- Up konser verecek. İzmir İsviçre Fahri Konsolosluğu işbirliği ile gerçekleştirilecek konserde Mats- Up, kadim ve çağdaş malzemeleri eşsiz bir şekilde birleştirdikleri The Nature Of TheBlues projesi ile dinleyicilerinin karşısında olacak.

İstanbul DimitrieCantemir Romen Kültür Merkezi işbirliği ile 15 Mart 2017 Çarşamba günü AASSM Küçük salonda yapılacak konserde piyanoda SorinZlat, vokalde MihaelaAlexa, basta Michael Ackerve davulda ClaudiuPurcarin’den oluşan SorinZlat Quartet sahne alacak. Dörtlü; orijinal kompozisyonlar, John Coltrane, DizzyGillespie ve TheloniousMonk gibi bazı caz efsanelerinden yeniden düzenlenen standartlar ve caz ritimlerinin üzerine yeniden yazılmış Romanya folklorunuiçeren Endurance Albümündenharmonik ve ritmik derinlikleriyle dinleyicilerinde kalıcı bir etkiler bırakan şarkılarını sunacak.

Kapanış Ozan Musluoğlu ve En İyi Arkadaşları’ndan
Günümüz Cazının en etkili müzisyenlerinden biri olan kontrbas sanatçısı Ozan Musluoğlu ve Türk cazı denince akla ilk gelen isimlerden oluşan “My Best Friends ara Vocalists” 18 Mart 2017 Cumartesi günü AASSM Konser Salonunda 24. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin kapanış konserini yapacak. Ozan Musluoğlu (kontrbas) sahnede Ayşe Gencer (vokal) / Ece Göksu (vokal)/ İlham Gencer (vokal) / Orçun Sünear (vokal) / Önder Focan (gitar) /Sibel Köse (vokal)/ Su İdil (vokal), Bulut Gülen (trombon) / Can Çankaya (piyano) / Engin Recepoğulları (saksafon) / Ferit Odman (davul) /Şenova Ülker (trompet)ile dinleyenlerini inanılmaz bir caz yolculuğuna çıkaracak.

MatthiasSpillmannMats –Up Caz Atölyesi
İsviçreli trompet sanatçısı MatthiasSpillmann, alto saksafoncu RetoSuhner, piyanist MarcMéan, basçı RaffaeleBossard ve davulcu DominicEgli’den oluşan Mats-Up, 14 Mart 2017 Salı günü saat 13.00 – 15.30 arasında İKSEV’de genç caz sanatçılarıyla atölye çalışması yapacak.

Seminerin Konusu: DizzyGillespie
Festival Danışmanı, caz tarihçisi, gazeteci-yazar FrancescoMartinelli, İzmir Avrupa Caz Festivallerinin en az konserler kadar ilgi gören geleneksel Caz Seminerinde bu yıl efsanevi trompetçi DizzyGillespie’yi konu edecek. 16 Mart 2017 Perşembe günü saat 18.00’de İKSEV’de yapılacak semineri Ümit TuncağTürkçe’ye çevirecek.

Genç Yetenekten Caz Standartları
Genç Yetenek Hakan Başar Jr. Trio“Tributeto Oscar Peterson&MichelPetrucciani” konseri 24. İzmir Avrupa Caz Festivali’ne taze bir soluk getirecek. 12 yaşındaki caz piyanisti Hakan Başar Jr, basta Nezih Yeşilnil ve davulda Alkan Başar eşliğinde 17 Mart Cuma günü saat 18.00’de Fransız Kültür Merkezi salonunda çalacak. Konseri izlemek isteyenler davetiyelerini AASSM’deki İKSEV gişesinden ve Fransız Kültür Merkezinden alabilecek.

MississippiBlues Fransız Kültür Merkezi’nde
Fransız Yeni Dalga akımının önemli isimlerinden BertrandTavernier ve Amerikalı Yönetmen Robert Parrish’inMississippi Nehrinin kıvrımları arasında caz müziğinin ruhunu aradıkları efsanevi gezinin belgeseli MississippiBlues, 17 Mart 2017 Cuma günü saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’nin yenilenen sinema salonunda gösterilecek. Saf blues’un tadına varmak isteyenler için güzel bir fırsat sunan film diğer yan etkinlikler gibi ücretsiz izlenebilecek. Filmi izlemek isteyenler davetiyelerini AASSM’deki İKSEV gişesinden ve Fransız Kültür Merkezinden alabilecek.

Bir cevap yazın