2 bin 200 yıllık Sillyon Antik Kenti restore edilecek

Read Time:38 Second

Antalya’nın Serik ilçesinde milattan önce 2. yüzyılda kurulan, Roma’dan Selçuklu’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e 2 bin 200 yıllık tarihi değerlere ev sahipliği yapan Sillyon Antik Kenti’ndeki yapılar restore edilecek.

Helenistik döneme tarihlenen Sillyon Antik Kenti’nde köy içinden başlayarak antik kentin akropolisindeki Selçuklu dönemine ait Kale Mescidi yapısına kadar devam eden gezi rotasının hazırlanması, bu güzergahta yer alan iki erken Cumhuriyet dönemi evi, Osmanlı mescidi, Osmanlı çeşmesi, Helenistik ile Türk-İslam dönemlerinde kullanılan kule ve kale mescidinin projelerinin ihale süreci hazırlanıyor.

2022 SONUNDA BAŞLAYACAK

İhale sürecinin Serik Belediyesi tarafından gerçekleştirileceği yapıların restorasyon çalışmalarının ise 2022 yılı sonuna doğru başlatılması hedefleniyor.

Restorasyon projeleri uygulandıktan sonra ziyaretçilerin tüm yapıları rahatça gezebileceği bir güzergah oluşturulacak. Proje kapsamında, antik kent içindeki Stadion’da bulunan Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde kullanılmış 3 konut bulunuyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Bill Gates’in yatları Marmaris’te
Next post MURAT BEYAZ KİMDİR ?

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro