150 yıllık halılar bu sergide

150 yıllık halılar bu sergide 1

İzmirli Ressamlar Aydın Özay ve Figen Öztürk’ün güncel eserleri ile koleksiyoner Maşuk Bağı’nın 30 yıl içerisinde topladığı antika halı ve kilimler, “resim, halı ve kilim karması” isimli sergide İzmirli sanatseverlerle buluşacak. 150 yıllık el dokuması Kafkas, İran, yörük halı ve kilimlerin görücüye çıkacağı sergideki eserler, 27 Şubat Pazartesi günü yapılacak açılışın ardından 5 gün boyunca sergilenecek.

İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu’nda gerçekleştirilecek sergi ile ilgili bilgi veren Feral Kamalı, sergi için Maşuk Bağı’nın sahibi olduğu 700’e yakın el dokuması halı ve kilimlerinden en özellerinin seçildiğini söyledi. Kamalı, “Sergimizde Anadolu medeniyetine ilişkin her türlü halı ve kilim sergilenecek ancak bunun yanında Rus, İran ve Kafkas medeniyetine ait halılar da bu sergide yer bulacak. Bu eserlerin koleksiyon halı ve kilim olduğunu hatırlatmam gerek. Eşi benzeri bulunmayan, bazıları 150 yıllık halılar sanatseverlerle buluşacak” dedi.

39 BİN DOLARLIK TEBRİZ HALISI

Her bir parçanın özenle seçildiğini belirten Kamalı, “yüzde 40’ı ipek, santimetrekarede 144 düğüm olan el dokuma Tebriz halısına 39 bin dolar fiyat biçildi. Sergide bulunan 150 yıllık Van kilimi ise 8 bin 500 dolar değerinde. Her biri el yazması kitap kadar değerli çünkü seri üretim değil. Ressamlarımız Figen Öztürk ve Aydın Özay’ın ise sergi için özel olarak yaptıkları güncel resimleri sergilenecek.

SANATÇILAR KİMDİR?

Figen Öztürk: 1980-1984 DEÜ Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Resim Ana Sanat Dalı Nezihe Uslay, Umur Türker ve Fahri Sümer Atölyesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Halil Akdeniz ve Fevzi Saydan danışmanlığında yaparak Bilim Uzmanı unvanını aldı. Sonraki yıllarda özel ve resmi kurumlarda eğitmen olarak görev yaptı. 1986 “İzmir” ve “Gençlik” konulu resim yarışmasında İzlenim-1 isimli tablosu ile 3.’lük ödülü aldı.

Aydın Özay: Yüksek öğrenimini Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde tamamlayarak Yüksek Mimar unvanı ile 1981’de mezun oldu. Mesleki çalışmalarının yanı sıra İYTE’de öğretim görevlisi olarak Tasarım dersleri, 2008-2010 döneminde Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde ve 2013-2014 döneminde İzmir Üniversitesi’nde ders verdi. Yaklaşık 35 yıldır amatör olarak resim yapan Özay, En Sanat Galerisi’nde 4 Mimar 4 Ressam isimli seri ile, İzmir ve Denizli’de sergilere katıldı.

Maşuk Bağı: Mesleğine 1987 yılında toptan alım satım yaparak başlayan Maşuk Bağı, 1991 yılından itibaren İzmir’de mağazacı olarak çalışmaktadır. Ürünlerinin hepsi, yün, ipek, pamuk, deve tüyü, keçi tüyünden oluşan el dokuma sanatıdır. Antika halı ve kilim koleksiyonuna sahip olan Bağı, 2011 yılından bugüne sergi açmaktadır.

Bir cevap yazın